Türkiye’de EDGE’e başvuran ilk konut projesi!

Yazıyı paylaş:


Gayrimenkul dünyasında yeni nesil şehir apartmanları oluşturma vizyonuyla faaliyet gösteren MİNT’in Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, MİNT Çağlayan projesinin Türkiye’de ‘EDGE’ sertifikasına başvuran ilk proje olduğunu söyledi.

MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, enerji, su ve hammadde kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak hayata geçirilen MİNT Çağlayan projesinin yakaladığı tasarruf rakamlarıyla Türkiye’de Dünya Bankası kuruluşu olan IFC tarafından geliştirilen EDGE sertifikasına başvurmaya hak kazanan ilk proje olduğunu söyledi.

Altıoğlu, “Proje tasarım aşamasından itibaren enerji, su ve hammadde kaynaklarını en verimli kullanacak şekilde planlandı. Bu süreçte özellikle tasarımda en iyi uygulamalar tercih edilerek malzeme ve sistem seçimleri verimlilik ve konfor kriterleri düşünerek yapıldı. Bu kapsamda yapılan uygulamalar sonucunda, MİNT Çağlayan’da EDGE, enerji kategorisinde yüzde 25, su kategorisinde yüzde 25, malzeme kategorisinde ise yüzde 40’ın üzerinde iyileştirme sağlanması hedefleniyor” dedi.

 

Enerji verimliliği ve çevre duyarlılığı

Açıklamada 2018 Eylül ayında teslim edilecek projenin, konut için başvurduğu EDGE Sertifikası ile sektörde örnek teşkil ettiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Altıoğlu; “Yurt dışında meydana gelen kasırgalar ve iklim felaketleri doğanın bize seslenişi ve biz bu sesleri geleceğimiz için dinlemek zorundayız. Yaşadığımız dünyada enerjimiz ve doğal kaynaklarımız sınırlı ve bu sınırlı kaynakları en doğru şekilde kullanarak doğanın kendisini yenilemesine izin vermeliyiz. Bir yatırımcı olarak yatırımlarımızın önceliğinde enerji tasarrufunu her zaman ilk plana koyuyoruz ve projelerimizin tasarım aşamasında binanın yıllar sonra harcayacağı enerji, su ve hammaddeyi hesaplıyoruz. Bu bizim iş ve yaşam felsefemiz. Dünyamıza, enerjimize ve hammaddemize hepimiz sahip çıkarak gelecek nesillere daha güzel yaşanabilir bir dünya bırakmalıyız. MİNT, hayata geçirdiği projelerde enerji verimliliğinin üst düzeyde kullanıldığı ve çevreye duyarlı tasarımlarla gelecek nesiller için temiz, doğaya saygılı, enerji kaynakları en verimli şekilde kullanan yaşam alanları oluşturuyor. Binalarda uyguladığı enerji verimliliği çalışmalarıyla ülke ekonomisine katma değer sağlayan MİNT, aynı zamanda ev sahiplerine kaliteli bir yaşam olanağı sunuyor. İç mekan hava kalitesi, doğal aydınlatma, sıcaklık ve nem kontrolü, atık yönetimi ve sağlığa zararlı olmayan malzeme seçimleri gibi insan sağlığını direkt etkileyen unsurlar göz önüne alınarak hayata geçirilen MİNT Çağlayan’da bina sakinlerinin sağlığına ve konforuna büyük önem veriliyor” ifadelerini kullandı.

“Enerjisini güneşten alıyor”

Altıoğlu, MİNT Çağlayan’da; gün ışığından en üst düzeyde faydalanmak, ısıtma ve soğutma için harcanacak enerjinin optimum seviyede kalması için pencerelerde yüksek performanslı camlar seçildiğini aktararak, “Aydınlatma sistemindeki ampuller yüksek aydınlatma verimliliğine sahip LED’ler kullanılırken, çatıda uygulanacak güneş kolektörleri ile bina ortak kullanım alanlarının elektrik üretimine destek verilerek enerji verimliliği sağlanacak. Projede ayrıca elektrikli araçları teşvik etmek için özel şarj üniteleri olacak. MİNT Çağlayan, EDGE kriterlerine uyum sağlayarak, inşaatın çevreye verdiği olumsuz etkileri en aza indirecek. Projede kullanılan farklı stratejiler ve teknolojiler sayesinde standart binalara göre yüksek oranlarda enerji, su ve hammadde tasarrufu sağlayacak. Ayrıca binanın inşaatında kullanılan bazı malzemelerin çevresel standartlara en uygun olanları tercih ediliyor. İnşaat süreçlerinde atıkların geri kazanımı, çevre kirliliğinin önlenmesi gibi konulara azami önem gösteriliyor. Binanın tasarım sürecinden başlayarak son kullanıcıya teslimine kadar tüm süreçlerinde sürdürülebilirlik kurallarına uyulmasına dikkat ediliyor” şeklinde konuştu.

 

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap