Türkiye’de kim, nasıl bir ev arıyor?

Yazıyı paylaş:


Türkiye’de konut arayışında olanlar en çok hangi özelliklere sahip evleri tercih ediyor? Bu sorunun genel yanıtları olduğu gibi, bölgeden bölgeye değişen iç özellik seçimleri de var elbette. Marmara Bölgesi’nde yaşayan bir aile ile İç Anadolu Bölgesi’nde yaşayan bir ailenin tercihlerinde nasıl farklılıklar var derseniz, yanıtı Hafele Türkiye’nin yaptığı araştırmanın sonuçlarında saklı.

Hafele Türkiye tarafından yayınlanan araştırmanın tam adı “Konutta Bölgelere Göre Kullanıcı Alışkanlıkları”. 7 bölgedeki iş ortakları, konut geliştiricileri ve bireysel tüketiciler üzerinde yapılan araştırma, konut yatırımcılarının tercihlerini ve mevcut tüketici alışkanlarını gözler önüne sermesiyle oldukça ilgi çekici.

“Konutta Bölgelere Göre Kullanıcı Alışkanlıkları” araştırması sonuçları

Egeliler büyük balkon, Doğulular büyük mutfak istiyor. Karadeniz’de binalar yükselirken, Akdeniz’de yaşayanlar için ev tercihleri nasıl? Peki Marmara ve İç Anadolu? İşte yanıtlar…

 

Konut tercihleri Marmara Bölgesi’nde nasıl değişiyor?

• Bugün Marmara bölgesi denildiğinde ilk akla gelen İstanbul olduğu için bu ilde iç mimari anlamda çoğunlukla modern mekânlar ve ufak metrekareler ile karşılaşılıyor. Ebeveyn banyosu ve giyinme alanı son zamanların önem verilen konusu. Giyinme alanında organizasyon çekmeceleri, erkekler için kravatlık, kemerlik, kadınlar için çantalık ve genel anlamda aydınlatma kullanımı yine dar alanları daha işlevsel hale getirmek için önemli.

• İstanbullular için iç mimari unsurlar dışında ulaşım kolaylığı, güvenlik ve otopark, çocuklar için oyun alanı ve yeşil alanlar önemli satış argümanları.

• Marmara’da tercih edilen aksesuar renkleri mat siyah ve antrasit. Bursa ve Balıkesir civarında ise metrekareler İstanbul’a göre büyüdüğü için çamaşır ya da temizlik odaları çok kullanılıyor.

• Edirne ve Tekirdağ civarlarında da villa ve büyük daireler ağırlık kazandığı için geniş koridor ya da adalı tip mutfaklar öne çıkıyor.

• Marmara’da gitgide kaybolan “oturma odası” kültürü, İç Anadolu’da hâlâ canlılığını koruyor.

 

 

Ege Bölgesi geniş balkonlu ev istiyor

• Ege Bölgesi’nde en çok “geniş balkon” önem taşıyor. Bir başka ifadeyle, Ege’de büyük balkon olmazsa olmaz. Son zamanlarda cam balkon korkulukları da çok moda.

• Ege Bölgesi’nde çoğunlukla modern mekânlar tercih sebebi. Aynı zamanda bazı bölgelerde de country tarzı tasarımlar öne çıkıyor.

• Özellikle İzmir’de evler deniz görüp görmediğiyle sınıflandırılıyor. Dolayısıyla evin sahile ne kadar uzaklıkta olduğu önemli bir satış argümanı.

• Güvenlikli sitede oturmak son 5 senenin trendi ve İzmir’de geniş daireler çalışıldığı gibi 1+1 ve 1+0 açık plan dairelere de oldukça sıkça rastlanıyor. Bu sebeple hareketli, açılır/kapanır sistemli mobilya tasarımları çalışmak önem kazanıyor. Geniş dairelerde ise giyinme alanlarının kullanışlılığı ve çamaşır ile temizlik odalarının verimli depolama alanlarının olması kritik. Yazlık evlerin çoğunlukta olduğu bu bölgede beyaz aksesuar rengi tercih ediliyor.

 

 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da geniş mutfaklı evler aranıyor

• Yemek kültürüyle öne çıkan Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da birden fazla mutfağın olduğu mimari tasarımlar tercih nedeni.

• Yeme içme de kültürün önemli bir parçası olduğu için çok geniş tencereler ve mutfakta depolama alanı ihtiyaçları çok yoğun. Mutfakların standardın üzerinde bir derinliğinin olması da göze çarpıyor. Bazı bölgelerde sıcak mutfak olarak adlandırılan ikinci mutfaklar kullanılıyor, kızartma/pişirme gibi işlemler bu mutfakta yapılıyor. Dış aksesuar renginde kesinlikle gösterişli tasarımlarla birlikte pirinç parlak ve antik bronz gibi iddialı renkler tercih ediliyor.

• Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki şehirlerde genellikle girişte alaturka tuvaletler kullanılıyor ve genel banyoda abdest alınabilmesi için ikinci bir alçak lavabo isteniyor. Misafir kültürü oldukça yoğun olduğundan çok geniş vestiyer ve giriş holleri mevcut.

 

 

İç Anadolu’da misafirperverlik konut tercihi belirliyor

• 1+0’dan 4+1’e değişen daire tiplerinin görüldüğü İç Anadolu Bölgesi’nde çamaşır odası ya da koridorda çamaşır ve temizlik malzemelerine özel ayrılmış bir alan ve bu alana özel tasarlanan mobilya olmazsa olmaz.

• İç Anadolu’da evlerde koridorlar genellikle çok geniş ve girişte misafirler için alaturka tuvalet kullanılıyor. Evlerin ortak özellikleri büyük balkonlu olmaları ve geniş bir salon ve oturma odasına sahip olmaları. Bunun nedeni ise kültürde bolca ev misafirliğinin olması.

 

Akdeniz’de hangi konutlar tercih ediliyor?

• Akdeniz Bölgesi’nde özellikle Antalya çevresinde butik villa projeleri dikkat çekiyor.

• Mersin ve Adana’da ise yine geniş balkonlu ve geniş metrekareli daire ve villalar mevcut. Tipik bir özellik olarak vestiyere ek olarak yüklük de tercih ediliyor.

• Kahramanmaraş özelinde klasik tarzda tasarımlar daha sıklıkla görülüyor.

 

Karadeniz’de binalar yükseliyor

• Daha çok düşük katlı evlerin yoğunluklu olduğu Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda ciddi bir dönüşüm yaşanıyor.

• Karadeniz’de özellikle yeni binalarda yüksek katlar dikkat çekiyor.

• Konutların iç tasarımında da salon ve oturma odası önemli unsurlar arasında. Ege Bölgesi’nde olduğu gibi, Karadeniz’de geniş balkonlar konut yatırımcılarının önemli bir tercih sebebi.

 

Konut yatırımcısının tercihleri 7 bölgede de farklı

Türk gayrimenkul sektöründe son dönemde yaşanan dönüşüm tüketici alışkanlarına da yansıdı. Hafele Türkiye tarafından, yedi farklı bölgedeki iş ortakları, konut geliştiricileri ve bireysel tüketiciler üzerinde yapılan bir araştırma, Türkiye’deki farklı bölgelerdeki kullanıcı alışkanlarını ortaya koydu.

Gayrimenkul sektöründe artık tüketicilere özel çözümler geliştirmenin önemine dikkat çeken Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, yaptıkları araştırmayı değerlendiren açıklamasında şunları söylüyor:

“Hafele olarak gerçekleştirdiğimiz ‘Konutta Bölgelere Göre Kullanıcı Alışkanlıkları’ araştırması kişisel tercihlerin gayrimenkul yatırımındaki önemini gösteriyor. Bugün Marmara ve Ege Bölgesi’ndeki kullanıcı tercihleri ile İç Anadolu ve Doğu Anadolu’daki tercihler arasında çok önemli farklar var. Biz de Hafele olarak tüm bu farklı bakış açılarına göre, global yaklaşımımızı yerel pazarlara entegre ediyoruz.”

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap