Türkiye’nin Central Park’ı bu şehirde olacak!

Yazıyı paylaş:


Atatürk’ün talimatıyla kurulan Türkiye’nin ilk uçak fabrikası, Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan son proje değişikliğiyle Central Park’a dönüşecek. Türkiye’nin Central Park’ının yapılacağı şehir Kayseri ise değerine değer katacak.

Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı Esenyurt Mahallesi’nde bulunan İkinci Hava İkmal Bakım Merkezi’nin bulunduğu fabrika sahasındaki 2 milyon metrekarelik boş alanının Central Park olması kararlaştırıldı. Daha önce yapılan projede Kocasinan ilçesindeki 12’nci Hava Ana Ulaştırma Üssü’nün alanına taşınması söz konusu olan fabrika da böylelikle yerinde kalacak.

 

Yerli Central Park projesi ile ilgili merak edilenler

• Bu park, Türkiye’nin en büyük parkı olacak.

• Türkiye’nin en büyük parkı olacak Hava İkmal Şehir Parkı’nda 160 metre yüksekliğinde seyir kulesi olacak. Seyir kulesinin Kayseri’nin simgelerinden biri olması planlanıyor.

 

Kayseri’de son beş yılda kira fiyatları ne kadar arttı?

 

• Projeye başlangıç tarihi olarak 2018 yılı yaz ayları belirlendi.

• Tarihi hatırası olan hangarlardan biri havacılık müzesine dönüştürülecek.

 

Helikopter taksi durağı da olacak

Bu projeyle amaçlarının, çevresiyle bütünleşmiş bir kent parkını hayata geçirmek olduğunu ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin en büyük parkı olacak Hava İkmal Şehir Parkı’nda 160 metre yüksekliğinde seyir kulesi olacak. Bu kulenin, Kayseri’nin simgesi olmasını istiyoruz. Kayseri’nin en yüksek binası olacak. Bir yarışma ile seyir kulesi projesi ortaya çıkacak. Bu kule, üniversitenin karşısında olacak ve altında gençlik merkezi bulunacak. Ayrıca Şehir Parkı’nda dünya mutfaklarından restoranlar düşünüyoruz. Elbette Kayseri mutfağı da olacak. Bir kompleks halinde, nikah ve düğün salonu düşünüyoruz. Burada sergiler için gösteri sanatları merkezi bulunacak. Parkın çevresinde 5 bin 600 metre tartan pistten yürüyüş ve koşu parkuru yer alacak. Ayrıca burada tarihi geçmişine uygun şekilde havacılık merkezi olacak. Yamaç paraşütü eğitim alanı, paraşüt kursları, yelkenkanat, planör, radyo kontrollü uçak alanları gibi birimler bulunacak. Tarihi hatırası olan hangarların birini ise, havacılık müzesi yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca yeni bir proje de helikopter taksi durağı. Kayseri, helikopter kullanımı için uygun coğrafi konuma sahip. Dünyanın en önemli şehirlerinde bu hizmet bulunuyor.’’

 

Kayseri ilk “akıllı şehir” olacak

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap