Türkiye’nin en eğitimli ilçeleri

Yazıyı paylaş:

Ev sahibi olmak isteyenler konut fiyatlarının yanı sıra bölgedeki demografik bilgileri de araştırıyor.  Demografik bilgilerde şehirden şehre, ilçeden ilçeye değişebiliyor. Bir bölgenin demografik bilgileri orada yaşayanların nüfus yoğunluğundan eğitim durumuna, ortalama yaş aralığından, medeni durumu kadar birçok bilgiyi kapsıyor.

Pamukkale Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ensar Yeşilyurt ve Prof. Dr. Oğuz Karadeniz ile bir araştırma grubunca, 25 yaş üzerindeki kişilerin kaç yıl eğitim aldığını gösteren ortalama okullaşma yılı araştırması, ilk kez ilçeler düzeyinde gerçekleştirildi.  Peki, araştırmaya göre Türkiye’nin en eğitimli ilçeleri hangileri oldu? İşte ayrıntılar…

 

“Bir kitabı kaç günde bitiriyorsun Çankaya?”

 

Türkiye’nin en eğitimli ilçeleri: Kadıköy, Çankaya ve Beşiktaş

2009 yılında ortalama tahsil süresi İstanbul Beşiktaş ve Ankara Çankaya’da 8.5, İstanbul Kadıköy’de 8.4 yıl olarak belirlenmişti. 2015 yılında ise Kadıköy ve Çankaya’da ortalama eğitim süresi 9.3 yıla, Beşiktaş’ta ise 9.1 yıla yükseldi. Bir başka deyişle, Türkiye’nin en tahsilli 3 ilçesinde yaşayan 25 yaş üzerindeki kişilerin 2009 yılında ortalama tahsil süresi lise 1 iken, 2015 yılında lise 2’den terk düzeyine çıktı.

 

Türkiye’nin eğitim düzeyi en düşük ilçeleri

Türkiye’nin eğitim düzeyi en düşük ilçeleri Bahçesaray (Van), Pervari (Siirt), Gerger (Adıyaman), Tekman (Erzurum) oldu. Bu ilçelerde 25 yaş üzeri nüfusun ortalama tahsil süresi 2009’da 1.8 yılken (ilkokul 2’den terk), 2015’te 3.3 yıla (ilkokul 4. sınıftan terk düzeyine) yükseldi.

 

Kaynak: Habertürk


BENZER YAZILAR