Türkiye’nin yeni “sakin şehri” Köyceğiz!

Yazıyı paylaş:

Geçtiğimiz günlerde İtalya’nın Greve in Chianti kentinde Uluslararası Cittaslow toplantısı gerçekleşti. İtalyanca Cittaslow, “sakin şehir” anlamında kullanılıyor. Cittaslow, uluslararası etkinliğe sahip kasabaların ve şehirlerin katıldığı bir kentler birliği. Şehirlerin dokusunu, sakinlerini, yaşam tarzını ve yerel özelliklerini korumak için “slow food” hareketinden ortaya çıkmış.

 

 

Türkiye’de şimdiye kadar Muğla Akyaka, Isparta Eğirdir, Çanakkale Gökçeada, Sinop Gerze, Bolu Göynük, Şanlıurfa Halfeti, Bolu Mudurnu, Ordu Perşembe, Artvin Şavşat, İzmir Seferihisar, Sakarya Taraklı, Erzurum Uzundere, Kırklareli Vize, Isparta Yalvaç, Aydın Yenipazar sakin şehir unvanını almaya hak kazanmıştı.

 

 

Muğla’nın Köyceğiz ve Bitlis’in Ahlat ilçeleri ise son yapılan toplantıda sakin şehir üyeliğine kabul edildi. İlk olarak 1999 yılında İtalya’da başlayan “sakin şehir” uygulaması, Köyceğiz ve Ahlat ile Türkiye’de 17 yerleşime ulaşmış oldu.

 

Sakin şehirlerin dikkat çeken özellikleri

Sakin şehirler bazı noktalarda birbirlerine benziyor. Örneğin, sakin şehirlerin 50 binden az sayıda nüfusa sahip olmaları gerekiyor. Geleneksel mimari ve şehrin dokusu korunuyor.  Yerel tat, zanaat ve sanatlarını kuşaktan kuşağa aktararak yaşatıyor, gürültü ve hava kirliliğinin önlenmesi için taşıt trafiğini azaltmaya ve yayalaştırmaya özen gösteriyorlar. Beslenmede fast food yerine yerel ürünleri tercih ediyor, genellikle organik tarımı destekliyorlar. Aynı zamanda  misafirperverlikleriyle de öne çıkıyorlar.

 

Türkiye’nin sakin şehir listesi!

 

Ortalama konut metrekare fiyatı 2 bin 985 TL

Peki Türkiye’nin 16. sakin şehri Muğla Köyceğiz’de ev fiyatları ne kadar? Zingat.com Bölge Raporu şubat ayı verilerine göre Köyceğiz ilçesinin bulunduğu Muğla ilinde ortalama konut metrekare fiyatları  2 bin 985 TL. Ortalama 100 metrekare için satılık konut fiyatları minimum 223 bin 866 TL, maksimum 373 bin 100 TL; kira fiyatları 879 TL ile 1.465 TL arasında değişiyor. Konut geri dönüş süresi ise (amortisman) 21 yıl.

 

Köyceğiz satılık daire ilanları için tıklayın! 

 


BENZER YAZILAR