Türkler Miami’de, yabancılar İstanbul’da ev istiyor!

Yazıyı paylaş:

Türkiye, yurtdışında konut edinmek isteyen yabancıların tercih ettiği ülkeler arasında başı çekerken, çok sayıda Türk de ABD’de ev satın alıyor. Yabancı konut yatırımcısının Türkiye’deki gözdesi İstanbul, ABD’den mülk edinen Türklerin favorisi ise Miami oldu.

 

Miami’de 75-100 bin dolara ev bulmak mümkün

Geçen yıl Türkiye’de 18 bin konut satın alan yabancıların 5 bin 811’i İstanbul’u tercih ederken, aynı dönemde ABD’de mülk edinen bin-bin 500 dolayında Türk vatandaşının gözdesinin de Miami olduğu belirtildi.
ABD’de gayrimenkul sektöründe broker olarak hizmet veren Ersan Songur, “Miami’de 75-100 bin dolara ev bulmak mümkün. Bu evler istenirse kiraya da verilebiliyor. Kiraya verildiğinde ortalama 15 yılda kendisini kazanıyor. Bu bakımdan Miami’de ev almak hem keyif hem de yatırım özelliği taşıyor” dedi.

Gayrimenkul broker’i Ümit Demir de “İstanbul’daki satın almaları en çok Araplar yapıyor. İstanbul’da her bütçeye uygun konutun bulunması, İstanbul’un kozmopolit bir şehir olması, bu tercihin başlıca nedenleri arasında.” değerlendirmesinde bulundu.

 

ABD’de ev sahibi olmak isteyenler için 9 öneri

 

Yabancıların Türkiye’de konut tercihi İstanbul’dan yana

• Yabancıların taşınmaz edinmesini düzenleyen ve kamuoyunda “mütekabiliyet yasası” olarak bilinen düzenlemenin 2012’de yürürlüğe girmesiyle yabancılara konut satışı da artmaya başladı.

• TÜİK verilerine göre düzenlemenin ardından Türkiye’den yabancılara 2013’te 12 bin 181, 2014’te 18 bin 959, 2015’te 22 bin 830, 2016’da ise 18 bin 189 konut satışı yapıldı.

• Geçen yıl yabancıların aldığı 18 bin konutun yaklaşık üçte biri İstanbul’da satıldı.

• Yabancıya yapılan satışlarda İstanbul 5 bin 811 rakamı ile birinci olurken, 4 bin 352 konut ile Antalya ikinci, bin 318 konut satışı ile de Bursa üçüncü oldu.

• Türkiye’de konut sahibi olanlar arasında Iraklılar ilk sırada bulunurken, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve İngiltere vatandaşları ilk beşte yer aldı.

 

Ev alana oturma izni veren 12 ülke!

 

 


BENZER YAZILAR