Üniversite öğrencileri kiralık daire ararken nelere dikkat etmeli?

Yazıyı paylaş:

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ev arama telaşı başladı. Peki, bütçenize en uygun evi bulmak için nasıl bir yol izleyeceğinizi biliyor musunuz?

İşte üniversite öğrencilerinin kiralık daire ararken dikkat etmesi gerekenler:

 

Bütçenizi belirleyin

Bütçenizi zorlamak istemiyorsanız arkadaş grubunuzla bir eve çıkabilirsiniz. Eğer okuyacağınız şehre sizden başka arkadaşınız gitmeyecekse, sosyal medya aracılığı ile aynı üniversiteye gidecek kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Birkaç kişi ile aynı eve çıkacaksanız dikkat etmeniz gereken nokta; ayrı bir odanız olmasıdır. Sınav döneminde rahat etmek ve sıkıntı yaşamak istemiyorsanız ayrı bir oda temin edebileceğiniz bir ev seçmelisiniz.

 

 

Araştırın

Kiralık daire ararken kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. Örneğin; üniversiteyi İzmir’de okuyacaksanız İzmir genelinde kiralık daire fiyatlarının ne kadar olduğunu, İzmir’in öğrencilerin ağırlıkla tercih ettiği  uygun bütçeli mahalleleri araştırmalısınız. Bölgeye dair kapsamlı bir araştırma ve fiyat karşılaştırması yaparak bütçenize uygun evi bulabilirsiniz.

 

Okula yakın ev bulun

Trafikte vakit kaybetmemek ve yol masrafını en aza indirmek için okulunuza yakın bir ev tercih etmelisiniz. Eğer okulunuza yakın bir ev tercih ederseniz toplu taşıma masrafınız olmayacaktır. Bu unsurları dikkate alarak ev arayışına girmelisiniz.

 

Bölgenin güvenli olmasına dikkat edin

Yaşayacağınız bölgenin güvenli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü hiç bilmediğiniz bir şehirde yaşayacak ve zamanınızın büyük bir kısmını burada geçireceksiniz. Bu nedenle bölgenin güvenli olmasını göz ardı etmemelisiniz. Ayrıca bölgenin güvenli olmasının yanı sıra hastane, kültür-sanat merkezleri gibi sosyal alanlara evinizin yakın olmasına dikkat etmeyi unutmayın.

 

Evi yakından inceleyin

Beğendiğiniz kiralık daireyi yakından incelemelisiniz. Daireyi yakından incelerken ev sahibine, sorular sormalısınız: Tesisat sağlam mı? Ev depreme dayanaklı mı? Evde tadilat gerektirecek bir durum var mı? Rutubetli mi? Isı yalıtımı var mı? Güneş alıyor mu? Elektrik borcu var mı?

Bunların dışında aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulmalısınız. İleride sorun yaşamamak ve zaman kaybetmemek adına kiralayacağınız daire hakkında tüm bilgileri edinmeli ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermelisiniz. Ayrıca evi kiralamaya karar verdiyseniz kira sözleşmesi yapmadan; depozito, ödeme ayrıntıları ve aidat giderleri gibi detaylara dikkat etmelisiniz.

 

 


BENZER YAZILAR