Uygun bütçe ile evinizi nasıl yenilersiniz?

Yazıyı paylaş:

Aynı evde uzun zamandır yaşıyorsanız, belli aralıklarla evinizi yenileme ihtiyacı duyabilirsiniz. Eskiyen duvar kağıtları ya da zamanla gözünüzü yoran detayları az maliyetle değiştirebilir, uygun bütçeyle evinizi yenileyebilirsiniz. Nasıl mı?

Hazırsanız, evinizi yenilemek için hem ucuz hem de pratik çözümleri sıralıyoruz.

 

Mutfakta değişimin en kola yolu: Dolap kapakları

 

Mutfağınızı sıfırdan yenilemek maliyetli bir işlem ancak yapışkanlı folyolarla işe koyulabilirsiniz. Dilediğiniz renkte ve desende satın alabileceğiniz yapışkanlı folyolarla mutfak dolaplarınızı kaplayabilirsiniz. Farklı desenlerdeki fayans etiketleriyle de tarzınızı ortaya koyabilirsiniz.

 

Kapılara renk katın!

Evinizin iç kapılarını boyayabilir, suni deri malzemelerle kaplayabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise yapışkanlı ya da duvar kağıtlarıyla kapılarınızı kaplamak. Kapılarınızı komple değiştirmek yerine bu malzemelerle yeni bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca kapı kollarını değiştirerek evinize ayrı bir hava katabilirsiniz.

 

Abajurlarınızı değiştirin

Abajurlar küçük bir ayrıntı gibi görünebilir ama abajur seçiminizle, evinizin dekorasyonunda fark yaratabilirsiniz. Her oda için farklı bir tasarım belirleyip, yeni abajurlar seçebilirsiniz. Eğer el becerilerinizin gelişmiş olduğunu düşünüyorsanız, abajurlarınızı kendiniz tasarlayın.

 

Küçük dokunuşlar…

Mutfak, banyo, koridor halıları ve paspasınızı değiştirerek, küçük dokunuşlarla büyük bir değişim elde edebilirsiniz. Yeni bir duş perdesi seçebilir veya farklı renklerde bir banyo seti satın alabilirsiniz.

 

Dekoratif ürünler alın

Küçük dekoratif ürünler, yaşam alanınızı renklendirmek için çok önemli detaylardır. Minik fenerler, farklı bardak altlıkları, küçük porselen biblolar, yeni bir sehpa evinizi yenilemenizde en büyük yardımcılarınız olacak.

 

Eviniz çiçek gibi açsın

Evinizin her köşesini bitki ve çiçeklerle süsleyin. Canlı çiçekler, evinizin nefes almasını sağlayacak ve huzurlu bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacak. Eğer yeteri kadar bitkiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, saksılarınızı değiştirebilirsiniz. Örneğin; plastik saksılar yerine, porselen saksıları seçebilir ve dilerseniz zevkinize göre boyayabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda yaratıcılığınızı mutlaka ortaya koyun. Böylelikle evinizi daha çok kişiselleştirebilirsiniz. Eviniz, karakterinizi ne kadar yansıtırsa, o kadar mutlu olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Evinizi yenilerken, yaratıcılığınız konusunda cesur olun!

 

Perdeleri yenileyin

Tüm odalarınızın perdelerini yenilemek masraflı olabilir. Sadece seçtiğiniz odaların ya da salonunuzun perdelerini değiştirmek dekorasyonunuzu büyük ölçüde etkileyecektir.

 

Eşyaları farklı yerleştirin

Yeni mobilyalara ihtiyaç duymuyorsanız, yerlerini değiştirerek, evinizi yeniden düzenlemeye ne dersiniz? Sadece koltuklarınızın yerini değiştirmek bile yaşam alanınızda mucizeler yaratabilir.

 

Duvarlarınızı boyayın

Eviniz için yeni bir boya katının ne kadar etkili olduğuna şaşıracaksınız. Örneğin; duvarlarınızın parlak, saten bir görünümü varsa mat bir görünümle yenileyebilirsiniz. Duvar kâğıdı kullanıyorsanız, söküp, uygun bir renk seçip, boyayın. Alternatif olarak, tavanınızda canlı bir tercih edebilirsiniz. Radikal bir seçim yapıp, tavanınızı koyu ya da canlı bir renge boyayabilirsiniz.

 


BENZER YAZILAR