Uzaktan eğitim ev kiralarını düşürdü!

Yazıyı paylaş:

Öğrenci kenti olarak da bilinen Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi, bu yılki eğitim-öğretim güz döneminin uzaktan eğitimle yapılmasına karar verdi. Bu gelişme Eskişehir emlak piyasasını da etkiledi.

Uzaktan eğitim kararı ile kiralık evler boş kaldı

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, kentteki 3 üniversitenin Covid-19 salgını nedeniyle güz döneminde uzaktan eğitim modelini tercih etmesiyle ailelerinin yanına dönen öğrencilerin boşalttığı evlerin kira fiyatlarının düştüğünü söyledi.

Anadolu Üniversitesi (AÜ), Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve Eskişehir Teknik Üniversitesine (ESTÜ) ev sahipliği yapan Eskişehir’de, yaklaşık 60 bin üniversiteli öğrenim görüyor.

Kentteki 3 üniversitenin Covid-19 salgını nedeniyle 2020-2021 güz döneminde uzaktan eğitim kararı almasıyla öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki ev kiralarında düşüş yaşanıyor.

Farklı şehirlerde yaşayan ve Eskişehir’de üniversite eğitimi alan öğrenciler kiralık evlerini boşalttı. Birçoğu evlerindeki eşyaları ikinci el alım- satım yapan dükkanlarına satarken, üniversitelere yakın mahallerde ‘kiralık ev’ ilanları arttı. Üstelik kira fiyatları daha düşük rakamlarla kiracılarını beklemeye başladı.

 

Pandemi sonrası Eskişehir’de kiralık ev fiyatları ne kadar oldu?

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik şöyle konuştu:

“Öğrenciler kiraladıkları evleri boşaltıp, ailelerinin yanına döndü. Kiracı bulamayan ev sahipleri daha önce 1300 liraya kiraladıkları konutlarını 1100-1200 lirada kadar düşürdü. Ev sahipleri evlerini kiraya veremiyor. Bu sıkıntı 15-20 gün içinde daha da artacak. 200 liralık düşmeler yaşanacak. Kiraların 700-800 liralara kadar düşme durumu olabilir. Kiranın düşmesi tüketici açısından iyi ancak ev sahipleri için o kadar iyi değil. Kişi krediyle ev satın almış. Kiradan gelen parayla kredisini ödüyordu. Şimdi kira alamadığından zora girecek.”

Çelik, ev sahiplerinin kiracılarını kaybetmemesi için pandemi sürecinde hoşgörülü olması gerektiğine değinerek, kiraların ötelenmesi tavsiyesinde bulundu.


BENZER YAZILAR