Yabancılar en çok bu 5 şehirden ev alıyor!

Yazıyı paylaş:


Yabancı yatırımcılar, Türkiye’nin birçok bölgesinde gayrimenkul yatırımı yapıyor. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre yabancılar en çok İstanbul, Antalya, Yalova, Aydın ve Bursa’dan konut satın alıyor. Peki, yabancılar neden bu şehirlerde gayrimenkul yatırımı yapıyor? İşte Zingat.com verilerine göre yabancı yatırımcıların tercih ettiği şehirlerde gayrimenkul fiyatları…

1.Antalya
Türkiye’nin turizm bölgelerinden biri olan Antalya da yabancı yatırımcıların gözdesi olan bölgelerden biri… Yabancı turistlerin en çok rağbet gösterdiği şehirlerden biri olan Antalya’nın son beş yıllık konut fiyat grafiğine bakıldığında ise kiralıklarda yüzde 59, satılık konutlarda ise yüzde 73’lük bir artış dikkat çekiyor. Konut metrekare fiyatlarının 1, 812 TL’den başladığı Antalya’da satın alınan bir konutun yatırım geri dönüş süresi ise 19 yıl.

2. Yalova
Son yıllarda özellikle Ortadoğulu yatırımcıların tercih ettiği Yalova, doğal güzelliklerinin yanı sıra Körfez Geçiş Köprüsü ve İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu projeleriyle yıldızı parlayan bir bölge… Yalova’da son beş yılda kiralık konut fiyatları yüzde 64, satılık konut fiyatları ise yüzde 112 arttı. Konut yatırım geri dönüş süresi 20 yıl olan şehirde metrekare fiyatı ortalama 2 bin 268 TL.

3. İstanbul
İstanbul, gayrimenkul piyasasının en değerli bölgelerinden biri dolayısıyla yabancıların da dikkatini çekiyor. Kârlı bir lokasyon olan İstanbul, avantajlı bir yatırım imkânı da sağlıyor. Bu bölgede son beş yılda kiralık konutlarda yüzde 69, satılık konutlarda ise yüzde 102 gibi bir artış gerçekleşti. İstanbul’da Ağustos 2017 verilerine göre metrekare fiyatları 3 bin 778 TL olurken, bu şehirden alınan bir konutun yatırım geri dönüş süresi ise 20 yıl oldu.

4.Bursa
Tarihi ve doğa güzellikleriyle olduğu kadar sanayi alanındaki başarılarıyla da bilinen Bursa’da gayrimenkul sektörü de gözle görülür bir gelişme kaydediyor. Yabancı yatırımcıların tercih ettiği bölgelerden biri olan Bursa’da son beş yılda kiralık konut fiyatları yüzde 51, satılık konut fiyatları ise yüzde 64 arttı. Konutta yatırım geri dönüş süresinin 18 yıl olduğu Bursa’da metrekare fiyatları ise 1, 625 TL.

5.Aydın
Yabancı yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği illerden biri olan Aydın’da 2012 ila 2017 yılları arasında kiralık konut fiyatları yüzde 73, satılık konut fiyatları ise yüzde 159 arttı. Satılık konut metrekare fiyatlarının 1,689 TL olduğu bölgede satın alınan bir konutun yatırım geri dönüş süresi ise 13 yıl.

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap