Yabancılar Türkiye’de 1+1 daireleri alıyor

Yazıyı paylaş:


Yabancı yatırımcının Türkiye’de gayrimenkul yatırımı devam ediyor. Yabancılar markalı yeni konut projelerinde tercihlerini 1+1 dairelerden yana kullandı. Konut tiplerine göre yabancıların en az ilgi gösterdikleri ise 3+1 daireler.

 

Kim Bu Yabancı Yatırımcılar?

 

1+1 daireleri 2+1’ler takip ediyor
Türkiye İş Bankası desteğiyle hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2016 Ekim ayı sonuçlarına göre Türkiye’de gayrimenkul satın alan yabancı yatırımcıların tercih ettiği konut tiplerine göre 2016 yılı Ekim ayına ait yüzdesel dağılım şöyle oldu:

1+1 daire: Yüzde 56

2+1 daire: Yüzde 22

3+1 daire: Yüzde 6

4+1 daire: Yüzde 17

7.reidin.yabancilar.2

 

Yabancı yatırımcı analizi
Bu yıl Ekim ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 11’i yabancı yatırımcılara yapıldı. Yabancılara yapılan konut satışı, son 6 ayda ortalama yüzde 20 seviyesine ulaştı.

7.reidin.yabancilar.1

Yabancılara Ekim ayında gerçekleştirilen yüzde 11’lik konut satışı, 2016 yılının en düşük oranı oldu. Yılın ilk 10 ayına bakıldığında yabancılara konut satışı en yüksek Ağustos ayında gerçekleşmişti. 2016 yılının Ağustos ayında yabancıların markalı konut projelerindeki satış oranı yüzde 25’e ulaşmıştı.

 

 

En çok İstanbul’da yatırım yapıyorlar
İstanbul’daki markalı konut projelerinin alıcısı olan yabancı yatırımcılar İstanbul başta olmak üzere en çok Antalya, Bursa, Yalova, Ankara ve Aydın’ı tercih ediyor.
Türkiye’de en çok gayrimenkul satın alanlar arasında Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Afganistan ve Rusya Federasyonu vatandaşları ilk sıralarda yer alıyor.

Yabancılar en fazla 30 hektar taşınmaz satın alabiliyor
Türkiye’de gayrimenkul sahibi olabilmesi için ikamet izni alma şartı aranmayan yabancı uyruklu kişiler, Türkiye’de en fazla 30 hektar taşınmaz satın alabiliyor ve sınırlı ayni hak edinebiliyor. Gayrimenkul sahibi olduğu ilçenin yüzölçümünün en çok yüzde 10’una kadar taşınmaz edinebilen yabancılar, askeri yasak alanlar başta olmak üzere güvenlik bölgelerinde taşınmaz alamıyor ve izin almadıkça kiralama yapamıyor.

zingat bitmiş hali

 

Projeye iki yılda onay almak zorunlu; tapu almak ortalama iki ay sürüyor
Yabancıların arsa, tarla gibi üzerinde yapı bulunmayan bir taşınmaz satın aldıklarında, söz konusu arazide geliştireceği projeyi iki yıl içerisinde ilgili bakanlığa onaya sunması gerekiyor. Yürürlükte bulunan mevzuat uyarınca, taşınmaz mülkiyetinin devri tapu müdürlüklerinde imzalanacak resmi senet ve tescille mümkün olurken, gayrimenkul satın alan yabancıyı tapuda ortalama bir ile iki ay arasında bir zaman dilimini kapsayacak işlemler süreci bekliyor.

 

Harç ve vergilerde vatandaş farkı gözetilmiyor
Gayrimenkul sahibi veya yetkili temsilcisinin, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ön başvurusuyla başlayan tapu işlemlerinde ödenmesi zorunlu olan harç ve vergilerde yabancılarla T.C. vatandaşları arasında bir farklılık gözetilmiyor. Alım-satım işlemlerinde taşınmaz malın bedelinin yüzde 2’si oranında harç alınıyor. Ayrıca döner sermaye ücreti tahsil edilmiyor.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap