Yabancıların Ankara’da emlak yatırımı tercihi Oran!

Yazıyı paylaş:

Dövizdeki artış yabancı yatırımcıyı harekete geçirirken, Ankara’da emlak yatırımı için Oran ilgi görüyor. Peki döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve değerlerdeki artış inşaat sektörüne nasıl yansıyor? Farklı sektörlerde döviz fiyatlarındaki artış sonrası toparlanma sürecinde B hatta C planları devreye alınırken, inşaat sektöründeyse eğilim satış ofislerine yoğunluk verilmesi yönünde…

 

Dövizdeki artış yabancı payını daha da artırıyor
Dövizdeki artışın yerli yatırımcıyı temkinli adım atmaya yönelttiğini kaydeden İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, bu durumun yabancı yatırımcı için bir nevi “indirim” anlamına gelmesi nedeniyle, yabancıların çok daha fazla öne çıktığı bir döneme girildiğini belirtti.

 

Ankara konut projeleri!

 

 

Yabancılar Ankara’da emlak yatırımında Oran’ı tercih ediyor

Özkan Özçelik, şu an konut fiyatlarında değişim olmamasının da bir avantaj olduğunun altını çizerek, “Türkiye’nin her bölgesi yabancı yatırımcı için çok uygun projeler sunuyor. Ankara özelinde de büyükelçilikler ve yabancı temsilciliklere yakın konumuyla Oran, yabancıların en fazla tercih ettiği bölgelerin başında geliyor. Bu durum tabii ki bölgeye olan yabancı talebini de artırıyor. Bölgede hayata geçirdiğimiz ve yaşamın başladığı One Tower Diplomatique de özellikle Başkent’teki diplomatik personelin tercih ettiği bir proje oldu. Dolardaki artış aşırı olsa da bizim fiyatlarımız değişmeyince yabancı yatırımcı One Tower Diplomatique’den aldığı konutla yüzde 33 oranında kâra geçti. Satış grafiğimizin de hızla yabancı lehine gittiğini söylemek mümkün. One Tower Diplomatique dövizdeki hareketlilikten dolayı biraz daha yabancı tandanslı, yabancıların daha çok yer aldığı bir konut kulesi oldu” dedi.

 

Çankaya’nın en değerli 5 mahallesi!

 

Özellikle bitmiş projelere yapılan yatırımın şu an yabancılar için “uygun fiyatlı, kaliteli yatırım” anlamına geldiğini ifade eden Özçelik, şunları söyledi:

“Son günlerde ateşini oldukça düşürmüş olsa da geçtiğimiz ay rekorlar kıran dövizdeki yükseliş elbette hepimizi ürkütse de yabancılar için bu çok da sıkıntılı bir durum değil. Hatta ülkemizde gayrimenkul sektörüne yatırım düşünen yabancılar için tam anlamıyla fırsat dönemindeyiz. Geçtiğimiz yıl ülkemizde yaşanan kötü olaylar, her dönem Türkiye’yle ilgili yabancı yatırımcının aklını karıştırmış olacak ki, TÜİK verilerine göre yabancıya konut satışı yüzde 20,3 oranında azaldı. Ancak yabancı yatırımcı için Türkiye her zaman sağlam bir yatırım limanı olma özelliğinde. Dövizdeki artış da gayrimenkule yatırım yapan yabancıların daha fazla kâra geçmesini sağladı. Bu yıl ülkemizdeki yabancı yatırımcı payının çok daha artacağına inanıyorum.”


BENZER YAZILAR