Yazlıklar kışlık ev oldu!

Yazıyı paylaş:

Pandeminin etkisiyle emlak trendleri değişirken; özellikle yeni normal yaşamın başlamasını takiben online eğitim ve pek çok şirketin uzaktan çalışma sürecini devam ettirmesi yazlık evlere ilgiyi de, yazlığı olanların şehirlere geri dönmeme kararını da etkiledi.

 

Yazlık evler kışlık oldu

Bu gelişmeyi Sabah gazetesinden Seda Tabak “Yazlık evler kışlık oldu fiyatlar yüzde 30 arttı” başlığıyla haberleştirdi. İşte “Yazlık evler kışlık oldu fiyatlar yüzde 30 arttı” başlıklı o haberden öne çıkanlar…

Covid-19 salgını normalleşme sürecinin ardından seyahat kısıtlamasının kalkması, uzaktan çalışma modeline geçiş ve online eğitim sürecinin başlamasıyla yazlıkçı vatandaş, kışlık evine dönmedi.

Bu durum, yazlık bölgelerde artan ev talebini de beraberinde getirdi. Arzın da kısıtlı olması sebebiyle ev kiraları ve emlak fiyatları yaklaşık yüzde 30 arttı.

Era Bodrum Ofis sahibi Sertel Tezal, Bodrum’da nüfusun hala 400 bin civarında olduğunu belirterek, pandemiden önceki yıllarda istatistiksel olarak Bodrum’da ortalama yüzde 15 fiyat artışı gözlemlendiğini belirtti. “Şimdi ise Bitez, Ortakent, Yalıkavak, Gümüşlük, Gündoğan ve Türkbükü’nde yüzde 30 fiyatların arttığını söyleyebiliriz” diyen Tezal, “Bodrum’daki ev kiraları 2 bin liradan başlayıp 60 bin liraya kadar yükseliyor. Sezonluk ev kiralamak isteyenler ise bu fiyatların 2 katını ödüyor. Havuzlu bahçeli 100 metrekarelik bir evin kirası 10 bin liradan başlıyor. Eğer dayalı döşeli ful eşyalı bir ev kiralamak isteyenler için bu fiyat 2 katına çıkıyor.” şeklinde konuştu.

Eva Gayrimenkul Değerleme Direktörü Filiz Akkaya ise İstanbul-Bursa-İzmir-otoyolu ile 3.5 saatte İzmir’e ulaşan İstanbullular’ın İzmir sahil şeridinde Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerindeki yazlıklara akın ettiğini söyledi ve ekledi: “İzmir’de yazlık fiyatları da korona sebebiyle yaklaşık yüzde 30 civarında arttı. Genellikle bahçeli müstakil ya da ikiz müstakil tipinde yazlık konutlar tercih edildi. Ayrıca üzerine bağ evi tarzında tek bir yazlık ev yapılabilecek küçük alanlı tarla ve arazilere olan talep de yüzde 100 arttı”

 


BENZER YAZILAR