Yeni konut fiyatları yükselişe geçti!

Yazıyı paylaş:

2017 Mart ayında yeni konut projelerinde konut fiyatları nasıl gerçekleşti? Yeni evini markalı konut projelerinden seçenler en çok kaç metrekare dairelere yöneldi? Peki yabancılar kaç konutun sahibi oldu?

Tüm bu soruların yanıtı için Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2017 Mart ayı sonuçlarına bakmlak gerekiyor.

 

Yabancılara satış oranı son 6 aylık ortalamanın üstüne çıktı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi – 2017 Mart ayı sonuçları…

• REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Mart ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.23, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.36 oranında gerçekleşti.

• Markalı projelerden konut satın alan tüketicinin banka kredisi kullanma oranı Mart ayında yüzde 33 oranında gerçekleşti. Kasım ayında yüzde 15, Aralık’ta yüzde 22 Ocak’ta yüzde 27 olan banka kredisi kullanım oranı, Şubat’ta yüzde 48’e yükselerek, son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

• Yabancı yatırımcılara yapılan satış oranı yüzde 10’a yükselerek, son 6 aylık ortalamanın üzerine çıktı.

 

Tarzına uygun projeyi seç!

 

• Son 6 aylık ortalama yüzde 8’in üzerine çıkan yabancı yatırımcılara yapılan satış oranı, Şubat’ta yüzde 4, Ocak’ta ise yüzde 3 oranında gerçekleşmişti.

• Mart ayında İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.28 ve İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.06 oranında fiyat artışı oldu.

• Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Anadolu Yakası’ndaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 9.9 puan fazla artış gösterdi.

 

1+1’lerin satışı azaldı; 2+1, 3+1 ve 4+1’de artış sürüyor

• Mart ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 33’ü bitmiş, yüzde 67’si ise bitmemiş konut stoklarından oluştu.

• Mart ayında, bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışı yüzde 0.51 oranında azaldı. 2+1 konut tipinde yüzde 0.40, 3+1 konut tipinde yüzde 0.51 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.33 oranında artış yaşandı.

 

Büyük alanlara sahip konutların satışında yükseliş var

• 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.53 oranında azalma yaşanan Mart ayında, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.36 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.34, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.35, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0.27 oranında artış görüldü.

 

yaşamSkor nasıl hesaplanır?

 

GYODER Başkanı Aziz Torun değerlendirdi

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin 2017 yılı Mart ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, 1 Şubat’ta başlayıp 31 Mart 2017’de sona eren ‘Gayrimenkulde Güç Birliği-20 yıl vade düşük faiz’ kampanyasının olumlu etkilerinin endekse yansıdığını belirterek şu açıklamada bulundu:

“Mart ayında yüzde 33 olarak gerçekleşen banka kredisi kullanma oranı, yüzde 48’lik oran ile son bir yılın en yüksek kredi kullanımının yaşandığı Şubat ayına göre azalış gösterdi. Ancak Mart ayındaki kredi kullanım oranı, yine de önceki aylara göre yüksek bir seviyede kaldı. Yüzde 6.5 ile son 16 ayın en yüksek stok erime hızına ulaşılan Şubat ayına göre, Mart ayında yüzde 6 olarak gerçekleşen stok erime hızında da ‘Güç Birliği’ kampanyası etkili oldu. Ayrıca Türkiye’de yatırım yapan yabancılara ‘vatandaşlık hakkı’ verilmesiyle ilgili düzenlemenin ardından Mart ayında yabancı yatırımcılara yapılan satış oranı yüzde 10’a yükselerek, son 6 ayın ortalaması olan yüzde 8’in üzerine çıktı.”

 

 


BENZER YAZILAR