Yeni konuttan ev alanların %52’si senet kullandı!

Yazıyı paylaş:

Markalı konut projeleri ile ilgili 2017 yılı Haziran ayında yaşanan gelişmeler ve yeni projelerden ev sahibi olanların tercihleri neler oldu? Yanıtlar, Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2017 Haziran ayı sonuçlarında…

 

Yeni konutların fiyatı Haziran’da yüzde 0.29 arttı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Haziran ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.29, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.82 oranında gerçekleşti. Satışlarda banka kredisi kullanım oranının yüzde 27, senet kullanım oranının yüzde 52 ve stok erime hızı yüzde 2.7 oldu.

Haziran ayında İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.55 oranında; İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.17 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Anadolu Yakası’ndaki projeler Avrupa Yakası’na kıyasla 11.3 puan fazla artış gösterdi.

 

Konut satışında senet kullanım oranı yüzde 52

Markalı projelerden konut satın alan tüketicinin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; Haziran ayında yeni konut satışlarında peşinat kullanım oranı Mayıs ayına göre 6 puan artarak yüzde 21’e yükseldi.

Banka kredisi kullanım oranı ise 3 puan düşerek yüzde 27, senet kullanım oranı da 4 puan gerileyerek yüzde 52 olarak gerçekleşti.

 

Stok erime hızı yüzde 2.7

Haziran ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 37’si bitmiş, yüzde 63’ü ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Mayıs ayına göre 2.2 puan azalan stok erime hızı, adet bazlı yüzde 2.7, metrekare bazlı ise 2 puan azalarak yüzde 2.5 oranında gerçekleşti.

 

Büyük alanlara sahip konutların satışında yükseliş var

Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışının yüzde 0.51 oranında arttığı Haziran ayında, 2+1 konut tipinde yüzde 0.17, 3+1 konut tipinde yüzde 0.17 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.92 oranında artış yaşandı.

 

51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.53 oranında artış yaşanan Haziran ayında, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.23 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.17, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.40, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0.67 oranında artış görüldü.

 

Yabancılara satış oranı yüzde 5

Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışların yüzde 5’lik oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. Son 6 aylık ortalamanın yüzde 6 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar, Mart’ta yüzde 10, Nisan ve Mayıs aylarında ise yüzde 6 olarak gerçekleşmişti.

Haziran ayında tercih noktasında ağırlıklı olarak 3+1 özellikli konutlar öne çıkarken, yabancılara yeni konut satışında 3+1 dairelerin, yabancıya satışlar içindeki payı yüzde 41 oldu.

 

“Senet kullanımı halen çok yoğun”

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2017 yılı Haziran ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Yeni konut stok erime hızının, Haziran ayında adet bazlı yüzde 2.7 olarak gerçekleşmesi sonucu, yüzde 4.3 olan son 6 aylık ortalama değerin altında kaldığını görüyoruz. Markalı konut projelerinden konut satın alan tüketicinin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranlarını incelediğimizde ise senet kullanımının halen çok yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Satışlarda senet kullanımının yüzde 52’lik bir oranla son 6 aylık ortalamanın yüzde 41 üzerinde olması, proje geliştiricilerin yürüttüğü kampanyalar ve çeşitlendirdiği ödeme modellerinin etkisinin sürdüğünü göstermektedir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 


BENZER YAZILAR