Yılda 10 bin havuz inşa ediliyor!

Yazıyı paylaş:


Markalı konut projelerinin vazgeçilmez sosyal donatılarından biri olan havuz, birçok projeye değer katıyor. Türkiye’deki markalı konut projeleriyle birlikte havuz sayısı da yükselişe geçti. 

Türkiye’de havuz sayısının 420 bine ulaştığına dikkat çeken akıllı havuz robotu Robodeep’in sahibi Şahin Aslandere, her yıl 10 bin havuzun yapıldığını söyledi. Havuz sayısıyla ilgili bilgi veren Aslandere, “Havuzlar insanlara sosyalleşme, dinlenme, güneşlenme, eğlenme ve spor imkânı sunmaktadır. Bu bağlamda havuz kullanımı da günden güne yaygınlaşıyor. Türkiye’de her yıl 10 bin havuz inşa ediliyor. Sektörün yıllık cirosu da 900-950 milyon avroyu buluyor. Bu hacme yıllık bakım masrafları ve kimyasal giderleri de eklendiğinde 1,5 milyar avroluk bir sektör hacminden bahsettiğimizi düşünebiliriz” dedi. 

 


Projelerin yüzde 2’sinde havuz temizleme robotu kullanıyor

Avrupa ve ABD’’de havuzların yüzde 60’ında havuz temizleme robotları kullanılırken, Türkiye’de sadece yüzde 2’sinde kullanıldığını belirten Aslandere, “Bu da her yıl yaklaşık 2 bin havuz robotunun Türkiye piyasasına ithal edilmek suretiyle girişini sağlamaktadır. Biz Türkiye’nin ilk ve tek havuz robotu ‘Robodeep’ ile ulusal ve uluslararası pazardan pay almak niyetindeyiz” diye konuştu. Sektöre ilişkin bilgi de veren Aslandere, Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve İsrailli üreticilerin toplam sektör hacminin yüzde 60’ını oluşturduğunu ve Türkiye pazarının bu üreticilerin hedef market segmentasyonunda yüzde 1’lik bir paya sahip olduğunu söyledi.

 

 

 

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap