Yöresel mimariye destek verene proje desteği sağlanacak

Yazıyı paylaş:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin açıklamasına göre, 2015 yılında başlatılan “Yöresel Mimariye Uygun Konut” projesi çerçevesinde pilot olarak seçilen il, ilçe ve köylerde bugüne kadar konut, pazar alanı, sosyal donatı, köy konağı ve park olmak üzere 1048 yapı inşa edildi.

 

Tüm illerde hayata geçecek

Bu yıl, ücretsiz faydalanılması için 59 ilin Yöresel Mimariye Uygun Konut Projelerini hazırlayan Bakanlık, 2023 yılına kadar tüm illerin projelerini tamamlayacağını bildirdi.

Yöresel mimariye uygun konut inşa etmek isteyenler, il müdürlüklerine başvurarak projesini ücretsiz karşılayabilecek. Yöresel mimariye uygun konut projeleri inşa ederken, köylerdeki altyapıları detaylı biçimde inceleyen Bakanlık, ihtiyaç duyulan yerlerde arıtma tesisleri, güneş kollektörleri kuracak, konutların sıcak su ihtiyacı ise enerji verimliliği ile elde edilecek.

Konutların dış cephesi geleneksel, iç fonksiyonları bugünün ve yörenin yaşam koşullarına uygun olarak tasarlanıyor. Yöresel malzemeler kullanılarak yapılan konutlar imar, yangın ve deprem mevzuatlarına uygun olarak projelendiriliyor. Bu çerçevede talepler dikkate alarak yöresel mimariye özgü örnek konutları inşa eden Bakanlık, Kütahya, Kahramanmaraş, Adıyaman, Erzincan ve Konya’daki konutları tamamladığını bildirdi.

 

Yatay mimariyle şehirler yeniden doğacak

BENZER YAZILAR