Zeytinburnu 5 yılda yüzde 112 değerlenecek!

Yazıyı paylaş:


Zeytinburnu Belediyesi, EPOS ve REIDIN araştırma şirketlerine bağımsız gayrimenkul raporları hazırlattı. Rapor sonuçlarına göre, Zeytinburnu gayrimenkul fiyatları gelecek 5 yılda yüzde 112 değer kazanacak. Zeytinburnu ilçesini emlak yatırımcıları için öne çıkaran gelişmelerin başında E-5 Karayolu, Avrasya Tüneli, mevcut ve planlanan raylı sistemleriyle ulaşımda avantajlı bir konuma gelmesi ve bölgede sayıları hızla artan konut projeleri geliyor.

 

Zeytinburnu satılık emlak durumu!

 

Zeytinburnu ile ilgili hazırlanan bağımsız gayrimenkul raporlarının sonuçları düzenlenen bir panelle detaylarıyla birlikte paylaşıldı ve değerlendirildi.

 

Zeytinburnu’na yatırım yapan daha çok kazanacak

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu’nun, tarihi yarımadanın hemen yanı başında yer almasına karşın geçmişte İstanbul’un avantajlarını kullanamadığına dikkat çekti. İlk seçim kampanyasında Zeytinburnu’nda kentsel dönüşüm vaadinde bulunduğunu belirten Belediye Başkanı Aydın şunları söyledi:

“O zaman burada yaşayanların hemen hemen yüzde 70’i kendi dairesinde ya da annesinin, babasının, bir yakınının dairesinde kira vermeden oturuyordu. ‘Satmayın, Zeytinburnu değerlenecek, hem de çok değerlenecek, çevresine göre çok ama çok kazandıracak’ demiştim. Hakikaten gerçekleşmiş oldu. Hem yerel politikalar hem de merkezi yönetimin ortaya koyduğu politikalarla Türkiye büyüdü, özelde İstanbul daha da büyüdü ama Zeytinburnu İstanbul ortalamasından daha da bir büyüdü. Buradaki insanların ellerindeki gayrimenkullerin değeri çevreye göre inanılmaz değer kazandı. Gayrimenkul noktasında Zeytinburnu’na yatırım yapan kesinlikle çevre ilçelere göre çok daha kârlı olacak. Trend normal devam ederse Türkiye koşullarında, Türkiye büyürken, İstanbul büyürken, İstanbullu kazanırken, Zeytinburnu’na yatırım yapan çok daha fazla kazanacak. Bana göre Zeytinburnu’nda en çok kazandıracak bölge sahil bandı.”

 

Zeytinburnu kiralık fiyatlarında rekor artış!

 

Zeytinburnu’nda konut fiyatları 5 yılda yüzde 152 arttı

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Hepşen ise Zeytinburnu’nun öne çıkan avantajlı yönlerini Tarihi Yarımada’ya yakınlık, boydan boya sahil bandı ve toplu ulaşım ağlarının merkezinde yer alması olarak ifade etti ve şu açıklamalarda bulundu:

“İlçede konut fiyatlarının 5 yılda yüzde 152 arttığını görüyoruz. Son bir yıldaki değişim ise yüzde 18. Bu artış oranlarına rağmen Zeytinburnu’nda emlak fiyatları komşu Bakırköy’ün sahil bandına oranla neredeyse yarı yarıya daha ucuz. Yakın bölgedeki emsal projelere göre Zeytinburnu’nda metrekare birim fiyatlarının çok daha uygun olmasını önemli bir fırsat olarak görüyorum. 5 yıl içinde Avrasya Tüneli, metro istasyonu, Zeyport Limanı gibi altyapı projeleri tamamlandığında, Zeytinburnu genelinde bugün ortalama 3 bin 400 TL olan birim metrekare fiyatları, 5 yıl sonra yüzde 112 artış ile 7 bin 200 TL’ye ulaşacak. Zeytinburnu’nun sahil bandında ise hâlâ 16 bin TL olan rakam, yüzde 108 artış ile 33 bin TL’ye çıkacak.”

Ali Hepşen, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 19 yıl olan konut amortisman süresinin Zeytinburnu ilçesinde 15 yıl olduğuna da vurgu yaptı.

 

Zeytinburnu, İstanbul’un en çok değerlenen 5. ilçesi

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Özdemir Sönmez ise, dünya kentleri gibi İstanbul’da yaşanan gelişmeler neticesinde değişimin kaçınılmaz olduğunu ifade ederken, bu değişim döneminde Zeytinburnu’nun avantajlarıyla öne çıktığını belirtti.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işıl Erol, emsallerine göre konut fiyatlarının daha uygun olduğunu söyleyerek “Zeytinburnu’nda önümüzdeki dönemde de fiyat artışının aynı hızla devam etmesi bekleniyor. Zeytinburnu, İstanbul’da en çok değerlenen beşinci ilçe. Yapı ruhsatları, yapı kullanma izin belgesi ve konut satış sayılarına baktığımızda, Zeytinburnu konut piyasasının oldukça önemli büyüme potansiyeline sahip olduğunu görmekteyiz.” diye konuştu.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap