Zeytinburnu kiralık fiyatlarında rekor artış!

Yazıyı paylaş:


İstanbul’daki birçok ulaşım projesinin merkezi konumunda bulunan Zeytinburnu’nda kiralık daire fiyatlarındaki artış dikkat çekti. Zeytinburnu’nda Marmaray projesi ile birlikte başlayan konut fiyatlarındaki artış, önümüzdeki yıl açılacak olan Avrasya Tüneli’yle de devam etti. Özellikle 1 yıl içerisinde kiralık daire fiyatlarında rekor bir artış oldu! Peki Zeytinburnu’nda kiralık daire fiyatları ne kadar arttı? Geçen yıl ile karşılaştırıldığında kira fiyatlarında yüzde kaç artış oldu?

 

REIDIN verilerine göre bir yıl içerisinde agresif bir yükseliş gösteren Zeytinburnu kiralık daire fiyatları, aylık ortalama %2,75 yükseldi. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında bölgede kiralık metrekare fiyatları 13,43 TL olurken, bir yıllık süre içerisinde kira oranlarının %36 arttığı görülüyor.

Ay                            Değişim              Kira değeri
Eylül 2016               %2,58              18,29 TL/m2
Ağustos 2016          %2,77              17,83 TL/m2
Temmuz 2016         %2,91               17,35 TL/m2

Zingat.com’da yer alan veriye göre 2015 yılında Zeytinburnu ilçesinde kiralanan 100 metrekarelik bir dairenin ortalama kirası 1.176,00 TL iken, bu yıl için Zeytinburnu kiralık ev ortalama fiyatı 1.440,00 TL oldu.

 

Zeytinburnu’nda metrekare fiyatları yükselişte!

Zeytinburnu kiralık fiyatları neden arttı?

Zeytinburnu’nda kiralık daire fiyatlarının yükselmesinde bölgedeki ulaşım projelerinin yanı sıra kentsel dönüşüm ve bununla birlikte artan markalı konut projeleri de etkili oluyor. Türkiye’deki ilk kentsel dönüşüm bölgelerinden biri olan Zeytinburnu, birçok markalı projenin de adresi oluyor. Özellikle bölgede yer alan Büyükyalı İstanbul projesi, bölgenin değerinin artmasında önemli bir rol oynadı. Emlak Konut GYO tarihindeki en yüksek hasılatlı ihaleyle Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat ortaklığında inşa edilen ve İngiliz mimarlık şirketi Chapman Taylor tarafından tasarlanan Büyükyalı İstanbul projesi 4 mahalle olarak hayat geçirilecek. Projede, 560 konut bulunuyor. Projede, 2+1 konutların en düşük fiyatı 1 milyon 525 TL ve en yüksek fiyatı 4 milyon 590 TL olarak belirlendi.

 

7 soruda İstanbul’un en yenisi Büyükyalı projesi!

 

Zeytinburnu’na 4 bin 658 yeni konut

Zeytinburnu genelinde ise 2018’e kadar bitmesi planlanan 9 adet markalı proje bulunuyor. Bu projelerden toplamda 4 bin 658 adet daire olacağı planlanıyor. Bu dairelerin satılık en düşük metrekare fiyatı 6 bin 656 TL iken en yüksek satış fiyatı 19 bin 080 TL oldu.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap