Zingat, en çok kiralık ev talep edilen ilçeleri açıkladı

Yazıyı paylaş:

En çok kiralık ev talep edilen ilçeler belli oldu. Zingat’ın ücretsiz hizmeti Zingat Bana Ev Bul’a gelen talepler İstanbul, Ankara ve İzmir’de en çok kiralık ev aranan ilçeleri ortaya koydu.

Emlak gündeminde kiralık ev talebindeki belirgin artış, yeni konut arzında azalma ve yükselen kira fiyatları var.

Son zamanlarda pandemi ve yaz aylarında başlayan normalleşme sürecinin etkisi, tayin dönemi, yeni evlenen çiftlerin ev arayışı ve eylül ayında yüz yüze eğitimin başlama kararı kiralık evlerde yoğun talebi beraberinde getirdi. Büyükşehirler başta olmak üzere kiralık fiyatlarında hızlı artış yaşanmaya devam ediyor.

 

3 büyükşehirde en çok kiralık ev aranan bölgeler

Zingat.com, 2021 Ocak-Temmuz aylarını kapsayan dönemde Zingat Bana Ev Bul hizmeti üzerinden kiralık ev arama taleplerini mercek altına aldı.

Zingat Bana Ev Bul ücretsiz hizmetini kullanarak kiralık ev aradığını belirtenlerin üç büyükşehirde en çok talepte bulunduğu 3 ilçe İstanbul’da Beylikdüzü, Bahçelievler, Pendik; Ankara’da Çankaya, Etimesgut, Keçiören ve İzmir’de ise Buca, Karşıyaka, Bornova oldu.

Yeni stok artışı olmayan ilçelerde konut fiyatları artmaya devam edecek

Zingat İş Geliştirme Direktörü Özge Günay Murat, Zingat Bana Ev Bul hizmetine gelen kiralık ev talepleri ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Geçtiğimiz 2020 yılının Haziran-Temmuz aylarında Zingat Bana Ev Bul taleplerindeki satılık ve kiralık konut talep oranları yüzde 60 satılık, yüzde 40 kiralık idi. Bu sene aynı dönemde taleplerin yüzde 75 kiralık ve yüzde 25 satılık yönünde olduğunu gözlemliyoruz. 2020’de düşük konut kredisi kampanyası ile hem ilk satışlar hem de ikinci el konut satışları için çok yüksek adetlerde satış gerçekleşmiş, talebin yükselmesiyle konut fiyatları da artarken stoklarda erime yaşanmıştı. Yeni konut üretimine baktığımızda da kiralık fiyatlarının, satılık konut fiyatları gibi çok yükseldiği il ve ilçelerde eskisine göre son iki yıldır yoğun olmadığını gözlemledik.”

Yükselen talepte bir değişiklik olmadığına dikkat çeken Zingat İş Geliştirme Direktörü Özge Günay Murat, “Türkiye’de ev arama siteleri arasında benzersiz Zingat Bana Ev Bul hizmetimiz sayesinde biz de her gün binlerce talep sahibi kullanıcımızı doğru emlak danışmanlarıyla buluşturarak, en kısa zamanda aranılan konutun bulunmasına uçtan uca destek oluyoruz. Öngörüler önümüzdeki dönemlerde de yeni stok artışının olmadığı ilçelerde satılık ve kiralık fiyatlarının artışına devam etmesi yönünde. Fiyatların çok arttığı ilçelerde yaşamı sürdürmek isteyenler açısından satın almak için doğru zaman. Veriler bize talep edilen evlerde oda sayısı isteğinin arttığı gösteriyor. Ayrıca, konu fiyat avantajı sağlayan yakın ilçeler arasında veya büyükşehirlerden alternatif şehirlere taşınmaların belli bir ritme kavuştuğu ortaya çıkıyor.” dedi.

 

Zingat Bana Ev Bul taşınma süreçlerinde de kullanıcıların yanında

Zingat İş Geliştirme Direktörü Özge Günay Murat, yaptığı açıklamada “Zingat Bana Ev Bul ücretsiz hizmetimizi bir adım öteye taşımak adına başlattığımız ‘Taşınma Asistanı hizmetleri’ adını verdiğimiz indirimli nakliye, ikinci el mobilya özel indirimleri gibi işbirliklerimizle son kullanıcılarımızın hayatını bir kez daha kolaylaştırmayı hedefledik.” diye konuştu.


BENZER YAZILAR