Fotoğrafını beğenen evi alıyor!

Fotoğrafını beğenen evi alıyor!

Ev satın alacaklar ilk önce ilan fotoğrafına bakıyor.

Türkiye’nin akıllı emlak sitesi Zingat.com olarak emlak yatırımı ile ilgili gözden kaçırılmaması gereken noktalarla ilgili infografikler hazırlayarak, bilgi paylaşmaya devam ediyoruz. İşte rakamlarla “kiralama” ya da “satış” sırasında gayrimenkul ilanlarında fotoğrafın taşıdığı önem… 


İlan fotoğrafı özen ister  

Gayrimenkul satın almak isteyenlerin yüzde 60’ının ilk önce fotoğraflara bakıyor. 123 gayrimenkul ilanının 89 günlük performansı incelendiğinde, profesyonel fotoğrafları olan emlak ilanlarının diğerlerine oranla yüzde 32 daha hızlı satıldığı görülüyor. Peki ev arayanlar hangi ilanları tıklar? 

 

Adım adım evinizi satışa çıkarma rehberi!


Ev satın alacaklar ilk önce ilan fotoğrafına bakıyor

Fotoğraflar evin satış fiyatının belirlenmesi konusunda da büyük önem taşıyor. Gayrimenkul ilanlarında kullanılan fotoğraflarla ilgili dikkat çekici diğer bilgiler şöyle:

Alıcıların yüzde 83’ü bir emlak ilanında en önemli detayı “fotoğraf” olarak gösteriyor.

İlandaki profesyonel fotoğraflar satışa yüzde 39 daha fazla yaklaştırıyor. 

Ev satın almak isteyenlerin yüzde 60’ı emlak ilanlarında ilk olarak fotoğraflara bakıyor ve sadece yüzde 20’si ilandaki açıklama kısmını okuyor. 

Yüksek kalite fotoğraflara sahip olan emlak ilanlarının metrekare fiyatları yüzde 47 daha fazla soruluyor.  

Gayrimenkul satın almak isteyenleri ilanınızla etkilemek için sadece 2 dakikanız var... Bu da her bir fotoğraf için 2 saniyeniz olduğunu gösteriyor.  

Eğer satışa çıkaracağınız evinizin fotoğraflarını profesyonel bir şekilde çeker ya da çektirirseniz evinizi belirlediğiniz satış fiyatından daha yüksek fiyata satma şansınız artıyor.

Profesyonel fotoğrafları olan ilanlar yüzde 61 daha çok ziyaret ediliyor.

123 gayrimenkul ilanının 89 günlük performansı incelendiğinde, profesyonel fotoğrafları olan emlak ilanlarının diğerlerine oranla yüzde 32 daha hızlı satıldığı görülüyor.  

Gayrimenkul danışmanları yüksek kalitedeki fotoğraflarla iki kat daha fazla komisyon kazanabiliyor. 

Yurtdışında gayrimenkul danışmanlarının sadece yüzde 35’i profesyonel fotoğrafçılarla çalışıyor.