İstanbul ‘Bilişim Vadisi’ planı

İstanbul ‘Bilişim Vadisi’ planı

Bilişim Vadisi

Türkiye’de uzun süreden bu yana konuşulan ve örnekleriyle ilgili olarak başta ABD olmak üzere birçok gelişmiş ülkelerde incelemelerde bulunulan Bilişim Vadisi'nin temeli Gebze Muallimköy'de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katıldığı törenle atıldı. Törende konuşan Bakan Fikri Işık, 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye'nin bir vizyon projesi olarak gördükleri Bilişim Vadisi Projesi'nin bu aşamaya gelmesine kadar olan süreçte emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi. 

Yıllık 50 milyar dolar ciro
Bilişim Vadisi'nden yıllık 50 milyar dolar ciro beklediklerini belirten Bakan Fikri Işık, Bilişim Vadisi'nin 3 milyon metrekarelik bir alana yayıldığını, bilginin teknolojiye, teknolojinin de ürüne dönüşeceği Türkiye'nin bilişim üssü olacağını da söyledi. Akademinin, sanayi, girişimcilerin, fikir üretiminin, akıl ve alın terinin buluşacağı 1.25 milyon metrekarelik Ar-Ge ofis alanına sahip bu vadide, sadece bilişim firmaları değil, bilişim teknolojilerine dayalı üretim yapmak isteyen tüm Ar-Ge firmaları da yerlerini alacaklarını belirtti. 

100 bin çalışan
Bilişim Vadisi'nde, kuluçka merkezleri, uluslararası yenilik ve teknoloji transfer ofisleri ve prototip atölyeleri (Fab-Lab) ile güçlü bir sinerji oluşacağını da söyleyen Işık, şöyle konuştu: “Vadi; çevresinde oluşturacağı ekosistemle birlikte 5 bin Ar-Ge firması ve yaklaşık 100 bin çalışanın kullanabileceği büyük rekreasyon ve spor alanları, eğitim tesisleri ve sosyal donatılarla zengin bir yaşam alanı haline gelecektir. Çevresinde en büyük 500 sanayi şirketinden 87'sinin bulunduğu, 37 OSB, 14 üniversite, TÜBİTAK ve TSE gibi kurumlarımızın yer aldığı bölgeyi, bilişim teknolojileri alanında bir cazibe merkezi haline getireceğiz.”