Konutta hem fiyat hem satış yükselişte!

Konutta hem fiyat hem satış yükselişte!

Ahmet Kayhan, 2016’da yabancıya konut satışının artacağını söyledi.

NTV’nin canlı yayınında NTVPara programına katılan Zingat.com CEO’su Ahmet Kayhan, Türkiye’de gayrimenkul sahipliği oranının Avrupa ortalamasının gerisinde olduğunu belirtirken, “Peki nasıl oluyor da gayrimenkul sektörü canlılığını koruyabiliyor?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Geçtiğimiz 10 yılın temel varlık segmentlerine bakıldığında gayrimenkulün ‘istikrarlı’ ve ‘hızlı artış’ sağlama özelliğine sahip olduğunu görüyoruz. Bu durum gayrimenkul talebinde canlılığı ve sürekli artış yaşanması gerçeğini beraberinde getiriyor. Son dönemdeki seçimler, siyasi belirsizlik ve dövizdeki artış gibi gelişmeler gayrimenkul sektörünü olumsuz etkiledi, diğer yandan satışlar da devam etti.”


“Hem fiyatlar hem satış yükselişe geçecek”

Ahmet Kayhan, yıl sonuna kadar gayrimenkul pazarında hareketliliğin artacağına dikkat çekerek “Stok eritme faaliyetlerinde canlanma yaşanıyor. Kasım ve Aralık aylarında kampanyalar hız kazanacak. Önümüzdeki yıl hem konut fiyatlarında hem de satışlarda yükselme bekleniyor. 2016 yılında özellikle yabancıya konut satışının artacağını düşünüyorum. REIDIN verilerine göre konut satışlarında İstanbul ile birlikte öne çıkan şehirlerin Adana, Antalya ve Kocaeli olduğunu görüyoruz.” dedi.  Hangi konutlar revaçta?

Türkiye’de daha çok oturum amaçlı ev alındığına değinen Zingat.com CEO’su Kayhan, bununla birlikte yatırım amaçlı konut alımlarının da artış gösterdiğini ifade etti ve ekledi: “İkinci el konutlarda 1+1 daireler revaçta. Birinci el konutlarda ise 2+1 daireler daha çok talep görüyor. Yabancı yatırımcıların tercihi ise 2+1 ve 3+1 daireler oluyor.”