zingat.com'da nasıl ilan verilir?

Zingat’ta ilan yayınlayabilmek için kurumsal üye olmanız gerekmektedir. Kurumsal üyelik sürecini tamamladıktan sonra üyelik girişi yapıp İLAN VER linkine tıklamanız yeterli.

İlan verme sayfasında, ilanı verilecek gayrimenkulünüze ait bilgilerin girişini aşağıdaki sıralamayı takip ederek yapabilir, ilanınızı yayına hazır hale getirebilirsiniz.

Temel İlan Bilgileri

Bu bölümde gayrimenkulünüze ait doğru kategoriyi belirlemeniz gerekmektedir.

Zingat’ta çeşitli gayrimenkul tipleri için farklı kategoriler bulunmaktadır.

Kendi ilanınız için en uygun kategori ve alt kategori seçimini yaptıktan sonra DEVAM ET butonunu tıklayarak bir sonraki bölüme geçebilirsiniz.

İlan Detayı, oluşturacağınız ilana ait başlık, açıklama, fiyat ve boyut bilgilerinin girildiği bölümdür. Bu bilgiler ilan girişi yapabilmek için zorunludur.

“İlan giriş formu”nda zorunlu bilgileri göstermek amacıyla bu bölümlerin yanına mavi yıldız işareti (*) konulmuştur. Bu bölümleri doldururken aşağıdaki ipuçlarından yardım alabilirsiniz.

İlan Başlığı*

Başlık, ilanınızın en önemli bölümüdür. Çünkü ilanınız internette başlığıyla görüntülenir.

İlan başlığı bölümünde gayrimenkulünüze ait kısa ve önemli bilgileri içeren özet bir tanımlama yazılmalıdır. Başlık ne kadar doğruysa, ilanınızdan o kadar kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

İlan Açıklaması*

İlan açıklaması gayrimenkulünüz hakkında detaylı bilgileri paylaşabileceğiniz bölümdür. Gayrimenkul hakkında tüm detayları eksiksiz ve net olarak açıklamalısınız.

Fiyatı*

Gayrimenkulünüzün fiyatını girdiğiniz ve para birimini seçtiğiniz bölümdür. Zingat’ta Türk Lirası, Amerikan Doları, Avro ve İngiliz Sterlini para birimlerlerinden birini seçebilirsiniz.

Boyutu*

Gayrimenkulünüzün brüt metrekare alanını girdiğiniz bölümdür.

Brüt metrekare; gayrimenkulün duvar, kolon ve sıva payları, bağımsız bölümün merpen sahanlıkları ve basamaklarının yanı sıra merpen altlarında kalan yerlerle sadece bağımsız bölüme ait ve bağlantılı olan; çatıda, katta ve zemindeki teraslar, balkonlar, açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri dahil kapladığı alandır.

Konum Bilgileri

Bu bölümde ilanı verilen gayrimenkulün bulunduğu konum, açılır menüden il, ilçe, mahalle bilgileri seçilerek girilir. Daha sonra, “İlanın konumu haritadan seç” kutucuğu işaretlenerek girilen ilanın lokasyonu haritada işaretlenir.

İlan Fotoğrafları

İlanınıza fotoğraf ekleme işlemini bu bölümden yapabilirsiniz.


“Yeni resim ekle” tıklanarak fotoğraf girişi yapılabilir. Gayrimenkul ilanınızın fotoğrafları sadece o gayrimenkule ait fotoğraflardan oluşmalıdır.


Zingat’ta ilan fotoğrafları ile ilgili detaylı bilgiye İlan Verme Kuralları bölümünden ulaşabilirsiniz.

Genel Özellikler

Gayrimenkulünüze ait oda sayısı, banyo sayısı, ısıtma tipi gibi genel bilgilerin girişini yaptığınız bölümdür. Bu bölümde her kategori için zorunlu bilgiler mavi yıldız işareti (*) ile belirtilmiştir. Zorunlu bilgiler doldurulmadan bir sonraki bölüme geçiş yapılamaz.

Genel özellikler” bölümünü tamamladıktan ve kullanım koşullarını okuyarak kabul ettiğinize dair kutucuğu işaretledikten sonra dilerseniz;

İLANI TAMAMLA linkine tıklayıp ilanınızı tamamlayabilir ya da DİĞER BİLGİLERİ GİR linkine tıklayarak ilanınıza ait diğer bilgileri girebilirsiniz.

İlan Giriş Formunu tamamladıktan sonra ilanınızın yayında nasıl gözükeceğini gösteren taslak karşınıza çıkacaktır.

DÜZENLE linkine tıklayarak ilan giriş formuna geri dönebilir ve ilanınızın değiştirmek istediğiniz bölümlerini değiştirebilirsiniz.

KAYDET linkine tıklayarak ilanınızı portföyünüze taslak olarak kaydedebilirsiniz. Kaydedilen ilanlar yayına alınmış olmaz. Yayına almak için portföyünüzden ilanı seçip yayınla butonuna tıklamanız gerekmektedir.

YAYINA AL linkine tıklayarak ilanınızı doğrudan yayına alabilirsiniz.

Taslak olarak kaydettiğiniz veya yayına aldığınız tüm ilanlarınıza Yönetim Panelinizdeki Portföyüm sayfasından ulaşabilir dilerseniz düzenleyebilir, yayına alıp yayından kaldırabilir veya silebilirsiniz.

Kurumsal üyelik adımları

Zingat kurumsal üyesi olmak için Zingat ana sayfasında sağ üst köşede yer alan Üye Ol linkine tıklayarak karşınıza çıkan ekranda Kurumsal bölümünü seçmelisiniz.

Kurumsal üyelik formundaki bilgileri eksizsiz doldurup, üyelik şartlarını kabul ettikten sonra KAYIT OL linkini takip etmelisiniz

Kurumsal üyelik hesabı açma talebiniz Zingat Müşteri Hizmetleri tarafından değerlendirilerek en kısa sürede size geri dönüş sağlanır.

Bireysel üyelik adımları

Zingat bireysel üyesi olmak için Zingat ana sayfasında sağ üst köşede yer alan Üye Ol linkine tıklayarak karşınıza çıkan ekranda Bireysel bölümünü seçmelisiniz.

Dilerseniz FACEBOOK İLE BAĞLAN linkini seçerek Facebook hesabınızla sisteme giriş yapabilir veya bireysel üyelik formundaki isim, soyisim, e-posta bilgilerinizle giriş yaparak üyelik şartlarını kabul ettikten sonra KAYIT OL linkini takip edebilir, bireysel hesabınızı açabilirsiniz.

Zingat’ta sadece kurumsal üyelerimiz ilan yayınlayabilmektedir. Bireysel üyeler İlan Ver linkine tıklayarak ilan formunu doldurduklarında, verilen ilan “portföyüm” sayfasına taslak olarak kaydedilir ve sizin için en uygun gayrimenkul danışmanına iletilir.

İlan verme kuralları

İlan İçeriği

 • Gayrimenkul ilanları, gayrimenkul sahibinin onayı alındıktan sonra verilebilir. İlan içeriğiyle ilgili tüm sorumluluk ilan sahibi gayrimenkul danışmanına aittir.
 • İlan tarihi bir yıldan eski olmamalıdır. Bir yıldan eski ilanlar yayından kaldırılır.
 • Her gayrimenkul için bir tane ilan verilmeli, satışı ya da kiralanması tamamlanan ilanlar yayından kaldırılmalıdır.
 • İlan içeriği tamamen doğru ve güncel bilgilerden oluşmalıdır. Sadece ilanı verilen gayrimenkul hakkında bilgileri içermelidir. Gayrimenkul hakkında verilen bilgiler (fiyat, ebat, oda sayısı vb.) doğru olmalıdır ve kesinlikle temsili bilgiler verilmemelidir.
 • Aynı ilan silinerek sisteme tekrardan girilemez. Silinip tekrardan girişinin yapıldığı anlaşılan ilanlar yayından kaldırılır. İlan sahiplerinin üyelikleri iptal edilebilir.
 • Aynı sitenin, aynı bloğunda bulunan, aynı özellikteki daireler için tek bir ilan verilmelidir. İlanın açıklama bölümünde farklı daire tiplerinin de mevcut olduğu belirtilerek, ikinci ilan girişinin yapılması engellenmelidir.
 • İlan içeriği ile ilgili kurallar çerçevesinde hareket etmeyen gayrimenkul danışmanlarının ilanları Zingat tarafından yayından kaldırılabilir ya da sistemden silinebilir. Ayrıca, kurallara uymayan danışmanların üyelik sözleşmesi feshedilebilir.

İlan Başlığı

İlan başlığı, ilanınızın en önemli bölümüdür. Çünkü ilanınız internette başlığıyla görüntülenir. Başlık ne kadar doğruysa, ilanınızdan o kadar kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Doğru ilan başlığı hazırlamak için aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:

 • İlan başlığı gayrimenkulünüz hakkında bilgi verecek kelimeler içermelidir. Genel ifadelerden kaçınılmalı, satılan ya da kiralanan gayrimenkule ait kısa ve önemli bilgileri içeren özet bir tanımlama olmalıdır.
 • İlan başlığında reklam içeren yazılar, tekrar eden kelimeler, harfler ya da gayrimenkul danışmanları hakkında bilgiler verilmemelidir.
 • İlan başlığında link paylaşılmamalıdır.

İlan Açıklaması

İlan açıklaması gayrimenkulünüz hakkında detaylı bilgileri paylaşabileceğiniz bölümdür ve sadece gayrimenkule ait bilgileri içermelidir. İlan açıklamasında;

 • Ofis ve danışman bilgileri, iletişim bilgileri, link veya internet sitesi adresi paylaşılmamalıdır. Reklam içerikli paylaşımda bulunulmamalıdır.
 • Ofis ve danışmanla ilgili tüm bilgiler ofis ve danışman profillerinde yayınlanmalıdır.

İlan Fotoğrafı

Gayrimenkul ilanınızın fotoğrafları sadece o gayrimenkule ait fotoğraflardan oluşmalıdır ve yayınlanmasında hiçbir sakınca içermemelidir. İlan fotoğraflarınızın kalitesi ne kadar iyiyse ilanınızdan o kadar kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

Doğru ve kaliteli ilan fotoğrafları hazırlamak için aşağıdaki kurallar Zingat için çok önemlidir:

 • Zingat’ta fotoğrafsız ilanlar yayınlanmamaktadır. Bu nedenle arsa ilanları dışında, her ilan için en az beş fotoğraf girişi yapılmalıdır.
 • Logo, web sitesi ya da iletişim bilgilerini içeren fotoğraflar ilan fotoğrafı olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Her ilan için farklı fotoğraflar kullanılmalıdır. İlan konumları ve/veya daire tipleri aynı bile olsa farklı fotoğraflar yayınlanmalıdır.
 • Gayrimenkul ilanlarınız Zingat’ta yayınlanırken ilan görsellerinizi korumak ve izinsiz kullanımları önlemek amacıyla Zingat logolu filigran eklenmektedir. Tekrardan bir ofis ya da danışman filigranı eklemek, ilan görsellerinin kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle ilan fotoğraflarınızı mümkün olduğunca orijinal haliyle ve üzerinde oynama yapmadan veya herhangi bir yazı vs eklemeden yayınlamanız tavsiye edilir.
 • Farklı ilan portallarından gelen ve ilan portallarının filigranları basılmış fotoğraflar kesinlikle Zingat’ta yayınlanmaz. Bu kurala uymayan ilanlar Zingat tarafından yayından kaldırılır ya da sistemden tamamen silinebilir.

Ofis ve danışman profilleri nasıl olmalıdır?

Ofis ve danışman profilleri Zingat’ta “Danışmanlar” sayfasında yayınlanır.

Danışman sayfaları gayrimenkul danışmanlarının tanıtımlarını yaptığı ve detaylı bilgilerini yayınlayabildikleri firmalara özel sayfalardır.

"Gayrimenkul Ofisi” sayfasında ofise ait;

 • Profil bilgileri (logo, konum, açıklama, internet sitesi ve iletişim bilgileri),
 • Danışman listeleri,
 • Satılık ve kiralık ilanları listelenir.

“Gayrimenkul Ofisi” sayfasında sadece ofise ait bilgilere yer verilmelidir. Ofise ait danışmanların profil bilgileri bu alana girilmemelidir.

"Gayrimenkul Danışmanları” sayfasında danışmana ait;

 • Profil bilgileri (logo, adres, iletişim bilgileri, açıklama),
 • Satılık ve kiralık ilanları listelenir.

Gayrimenkul Danışmanları” sayfasında sadece danışmanlara ait bilgilere yer verilmelidir. Gayrimenkul ofisine ait profil bilgileri bu alana girilmemelidir.

Profile ait bilgiler sadece profil sayfalarında yayınlanmalıdır. Zingat, kullanıcılarına kendi tanıtımlarını yapabilmeleri için profil sayfasında fazlasıyla imkân sunmaktadır. İlan içeriklerinde bu bilgilere tekrardan yer verilmesi ilan kalitesini düşüreceği gibi danışmanın kurumsal kimliğini de zedelemektedir.

Danışman Profil Fotoğrafı

Profil fotoğraflarında ilk izlenim çok önemlidir. Profil fotoğrafınız kim olduğunuzu anlatmalıdır. Bu nedenle profil fotoğraflarınıza kişisel markanız gibi bakmanız doğru yaklaşımdır.

Profil fotoğraflarınız;

 • Güncel ve profesyonel gözükmeli,
 • Yetkin ve etkili durmalı.

Her türlü öneri ve sorularınız için ilgili bölümlerimize e-posta gönderebilirsiniz. Zingat Müşteri Hizmetleri sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

[email protected] | [email protected] | [email protected]