5 maddede yeni ev sahibi ve kiracı hakları

Yazıyı paylaş:

Yeni alınan mülklerde mülk sahibi ve kiracıların karşılaştığı birçok sorun, iki tarafın da haklarını tam olarak bilinmemesinden kaynaklanıyor. Lüks Konut Uzmanı Sercan Göller, mal sahipleri ve kiracılar için 5 maddelik derleme yaparak konuyla ilgili bir kaynak oluşturdu. Kira sözleşmesinin mülkün satışına engel olmadığını söyleyen Göller, mal sahibi ve kiracı haklarıyla ilgili detayları paylaştı.

 

İşte yeni alınan gayrimenkuller ile ilgili 5 maddede ev sahibi ve kiracı hakları

1) Alınan mülkte kiracı olması durumunda

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 310. maddesinde, kira sözleşmesi imzalandıktan sonra mülkün el değiştirmesi, bu mülkü yeni alan kişinin de sözleşmenin tarafı haline geldiği belirtiliyor. Böylece kiracının yeni mülk sahibine karşı olan yükümlülüğü devam etmekte olup, yeni mülk sahibinin de sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmesini isteyebiliyor.

 

2) Yeni mal sahibinin mülkü kendi kullanmak istemesi durumunda

Mülk sahibi kiracıyı tahliye ettirebilir. Alım tarihinden itibaren bir ay içerisinde kiracıya bu durumu yazılı olarak bildirmesi ve sonrasında tahliye davası açması gerekiyor.

 

3) Eğer mal sahibinin mülkü kullanmaya ihtiyacı yoksa ve kiracıyı tahliye etmek istiyorsa

Bu durumda mal sahibinin dava açabilmesi için kiracının kira ve aidat borcunun olması ve ispatlaması gerekiyor.

 

4) Tapu sicilinde kira kontratı şerhi olması durumunda

Yeni mülk sahibi, kullanım gibi sebeplerle kira sözleşmesini feshedemeyecek ve şerh süresince mülkün kullanılmasına izin vermek zorunda kalacaktır.

 

5) Yeni mülk sahibi kiracının devam etmesini istiyorsa

Bu durumda ise mülk sahibi noterden onaylı hesap numarası ile mülkün yeni sahibi olduğunu bildirmesi yeterlidir.


BENZER YAZILAR