5 maddede yeni ev sahibi ve kiracı hakları

Yazıyı paylaş:


Yeni alınan mülklerde mülk sahibi ve kiracıların karşılaştığı birçok sorun, iki tarafın da haklarını tam olarak bilinmemesinden kaynaklanıyor. Lüks Konut Uzmanı Sercan Göller, mal sahipleri ve kiracılar için 5 maddelik derleme yaparak konuyla ilgili bir kaynak oluşturdu. Kira sözleşmesinin mülkün satışına engel olmadığını söyleyen Göller, mal sahibi ve kiracı haklarıyla ilgili detayları paylaştı.

 

İşte yeni alınan gayrimenkuller ile ilgili 5 maddede ev sahibi ve kiracı hakları

1) Alınan mülkte kiracı olması durumunda

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 310. maddesinde, kira sözleşmesi imzalandıktan sonra mülkün el değiştirmesi, bu mülkü yeni alan kişinin de sözleşmenin tarafı haline geldiği belirtiliyor. Böylece kiracının yeni mülk sahibine karşı olan yükümlülüğü devam etmekte olup, yeni mülk sahibinin de sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmesini isteyebiliyor.

 

2) Yeni mal sahibinin mülkü kendi kullanmak istemesi durumunda

Mülk sahibi kiracıyı tahliye ettirebilir. Alım tarihinden itibaren bir ay içerisinde kiracıya bu durumu yazılı olarak bildirmesi ve sonrasında tahliye davası açması gerekiyor.

 

3) Eğer mal sahibinin mülkü kullanmaya ihtiyacı yoksa ve kiracıyı tahliye etmek istiyorsa

Bu durumda mal sahibinin dava açabilmesi için kiracının kira ve aidat borcunun olması ve ispatlaması gerekiyor.

 

4) Tapu sicilinde kira kontratı şerhi olması durumunda

Yeni mülk sahibi, kullanım gibi sebeplerle kira sözleşmesini feshedemeyecek ve şerh süresince mülkün kullanılmasına izin vermek zorunda kalacaktır.

 

5) Yeni mülk sahibi kiracının devam etmesini istiyorsa

Bu durumda ise mülk sahibi noterden onaylı hesap numarası ile mülkün yeni sahibi olduğunu bildirmesi yeterlidir.


BENZER YAZILAR

2 yorumlar

mert16 Ağustos 2021 - 10:40

2018 yılından itibaren kirada oturduğum ev satıldı. Bu güne kadar kiralarımı düzenli olarak ödedim. Evin satılacağını evin satıldığı tarih olan 12 Ağustostan 10-15 gün önce öğrendim ve ev hemen satıldı. yeni ev sahibinden 6 ay süre istedim fakat o çıkmamı istiyor. bende kanunen sizin bana ihtarname çekmeniz ve benimde satış tarihinden itibaren 6 ay evi kullanmaya devam etme hakkım olduğunu ifade ettim.
kendisine kira işini ne yapalım dediğimde bana şuan sizden kira talebim yok 1-2 görüşme yapmam lazım sonra görüşürüz dedi. muhtemelen emlakçıyı aramış olacak ki emlakçı bana geri dönüş yaptı kendisine de yasal haklarımı ifade ettim oda haklısın abi dedi.

şimdi merak ettiğim süreç nasıl işleyecek. ev sahibi bana geri dönüş yapıp İBAN numarası bildirmek zorunda değil midir. kanunen bu durum nasıl ilerleyecek. ben eve 16 Nisan 2018 tarihinde sözleşme imzalayarak girdim ve benim 8 ay daha sözleşmem devam ediyor. Borçlar Kanunu 351 madde 6 ay sürem olduğunu gösteriyor. Kira ödeme meselesinde ne yapmalıyım. yarın bana kira ödemedi deme hakkı olabilir mi

Reply
Zingat Blog26 Ekim 2021 - 11:34

Yeni malik, eğer tahliye istiyorsa bunu ihtarname göndererek size bildirmeli ve 6 ay içerisinde tahliye etmenizi istemelidir. Bu süreçte kira borcu doğmaya devam eder ve kira ödenmelidir. Eğer ki hesap numarası bildirmiyorsa, mahkemeden “tediye yeri” tayin edilmesini talep edebilirsiniz.

Reply

Yorum Yap