Bruno Taut’un evi 95 milyon TL’ye satılık!

Yazıyı paylaş:


İstanbul’un sembol evlerinden biri olan ve mimar Bruno Taut’un imzasını taşıyan Kuruçeşme’deki “Taut’un evi” satışa çıktı. 20 yıl sonra satışa çıkarılan ev için 95 milyon TL değer biçildi.

20’nci yüzyılın en önemli mimar ve şehir planlamacılarından olan Bruno Taut’un kendisi için yaptırdığı Japon esintili 600 metrekarelik villası, Kuruçeşme’de 2 dönüm arazi içerisinde yer alıyor. İstanbullular evi Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na geçerken sağ tarafta yemyeşil arazi içindeki ev olarak biliyor.

 

Bruno Taut kimdir?

Almanya’dan Adolf Hitler faşizminden kaçan Alman mimar Bruno Taut, önce İsviçre’ye sonra Japonya’ya oradan da 1936 yılında Türkiye’ye sığındı. Yaşlılığını geçirmek üzere tasarladığı Emin Vafi Korusu içerisindeki evi 1937 yılında tamamladı.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde yöneticilik ve Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’nda mimarlık bölümü başkanlığı görevlerini üstlendi.

Bruno Taut, Japon ve Türk mimarisini harmanladığı bu evde maalesef birkaç ay oturabildi. Atatürk’ün naaşının konulduğu katafalkın çizimi için Ankara’ya giden Taut, bu görevi sırasında soğuk alarak ağır bir grip sonucunda 1938 yılında hayatını kaybetti. Bruno Taut şimdiye kadar İstanbul Edirnekapı Şehitliği’ne gömülen tek gayrimüslim.

 


BENZER YAZILAR