İlk kez yatırımlık ev alacaklar için özel ipuçları!

Yazıyı paylaş:


Birikiminiz hazır, bütçenizi ayarladınız ve işte gayrimenkul yatırımı için ilk adımı atma zamanı geldi. Yatırımını emlaktan yana kullananlar, “güvenli liman” olarak değerlendirilen emlak pazarında birikimlerini değerlendirme fırsatı yakalıyor.

Aynı zamanda yatırım amaçlı alınan gayrimenkulden kira geliri elde etmek de özellikle konut kredisi kullananlar için bütçelerini planlamakta iyi bir kaynak oluşturabiliyor.

Peki ilk kez yatırım amaçlı ev sahibi olacaklar bu süreçte nelere dikkat etmeli? İşte yatırım amaçlı emlak satın alanlar için ipuçları…

 

Bütçenizi kontrol edin

Çoğu insan bir gayrimenkule yatırım yapar yapmaz, satın aldığı ay itibariyle hemen geri dönüşün keyfini çıkarmaya başlayacağını düşünür. Ancak bu nadiren olur. Tabii kiracısı hazır ev satın almak tercihiniz ise durum başka.

Eğer yatırımlık mülkünüzden yüksek kira geliri elde etmek istiyorsanız, söz konusu gayrimenkulün iç özelliklerini iyileştirmek için bir miktar harcama yapmanız gerekecektir. Banyo yenileme, mutfak dolaplarını değiştirme, zemin tadilatı gibi… Böylece evin değerini artırabilir ve daha yüksek fiyata kiracı bulabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan bütçenizde bu yenilemeler ve iyileştirmeler için uygun bir miktarın bulunmasıdır.

Konut kredisi ile ev alacaksanız kredi notunuzu öğrenin

Eğer bir bölümünü konut kredisi kullanarak ilk yatırım amaçlı gayrimenkulünüzü satın almayı düşünüyorsanız, mutlaka kredi notunuzu öğrenmelisiniz.

Kredi notu riskli grubuna girmemeli… Konut kredisi ile ev alacaklar için kritik konuların başında kredi notu geliyor. Esasında kredi notu, bankalarda yapılacak birçok işlemde belirleyici olabiliyor. Kredi notu hesaplamasında bankalara olan önceki kredilerinin geri ödemesini ve kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödeyenler yüksek nota sahip oluyor.

Kredi notu 1 ile 1900 arasında değişebiliyor ve beş aralıkta değerlendiriliyor. En riskli grup 0-699, orta riskliler 700-1099, az riskliler 1100-1499, iyi olanlar 1500-1699 ve çok iyi olarak nitelendirilenler ise 1700-1900 aralığındaki kredi notuna sahip oluyor.

Söz konusu skorlamaya göre kredi notu 1550 ile 1900 arasında olanlar konut kredisini kolaylıkla alabiliyor. Riskli gruba girenler için ise tam tersi bur durum söz konusu; konut kredisi başvurusuna olumlu cevap alma olasılığı hayli düşük oluyor.
Kredi verme aşamasında bankaların alt sınırı bankadan bankaya değişebildiği gibi, konut kredisi almak için kredi notunun yanı sıra kredi miktarı, gelir seviyesi, sigortalılık süresi gibi konular da etkili oluyor.

 

Yatırım için uygun ev prim yapacak bölgede olmalı

Ne kadar kira geliri elde edebileceğiniz, mülkün bulunduğu yer ile yakından ilişkilidir. Yüksek kira değerine sahip konutlar için hem kiracı talebinin canlı olduğu hem de okul, hastane, alışveriş merkezi gibi yakın çevre özelliklerinin bulunduğu bölgelerde yatırım yapmanız gerekir.

Gayrimenkulün şehir merkezinde olması tabii ki avantaj, ancak ulaşım avantajına sahip ya da kentsel dönüşüm planlaması, metro yatırımı gibi gelişmelerin yakın gelecekte yapılacağını bildiğiniz ilçe ve mahalleler de ilgi alanınızda olmalı. Bu sayede emlakta prim yapacak bir bölgede yapacağınız yatırım birkaç yıl içinde size daha çok kazanç sağlayacaktır.

Amacınıza uygun doğru gayrimenkule yatırım yapın

3+1 veya 4+1 bir konut yatırım için elbette yanlış bir tercih değildir. Hele de emlak değeri olan bir bölgedeyse… Yine de 1+1 veya 2+1 dairelerin daha hızlı kiraya verilebildiğini, satışa çıkarmak istediğinizde daha çabuk alıcı bulduğunu unutmayın.

Özellikle öğrenciler, yeni evlenen çiftler ve yalnız yaşayanlar için 1+1 ve 2+1 daireler daha revaçta oluyor. Nedeniyse ısınmadan ev eşyasına kadar masraflarının daha az olması.

 

İlk kez emlak yatırımı yaparken gerçek bir profesyonelle çalışın

İlk kez gayrimenkul yatırımı yapacaksınız en iyi kararı vermek için bu süreci yalnız yürütmeyin. İşinde uzman bir gayrimenkul danışmanı sizin için bu zorlu dönemi kolaylaştıracak, bütçenize ve beklentinize uygun gayrimenkulü bulmanızda yol gösterici olur.

Dilerseniz, Zingat Bana Ev Bul için Zingat.com’da Zingat Bana Ev Bul linkini tıklayabilir ve hayalinizdeki yatırımlık eve sizi en kısa sürede ulaştıracak profesyonel bir danışmana yönlendirilebilirsiniz.

Hangi emlak danışmanı ya da ofisiyle çalışacağınız konusunda kararsızsanız Zingat Bana Ev Bul hizmetinden 0850 255 10 10 numaralı telefonu arayarak da yararlanabilirsiniz. Hayalinizdeki yatırımlık evi anlatın, Zingat size bütçenize ve aradığınız özelliklere uygun evleri portföyünde bulunduran profesyonel gayrimenkul danışmanlarına yönlendirsin.

 


BENZER YAZILAR