Sadece emlak fotoğrafı çekenlerin bildiği 4 şey!

Yazıyı paylaş:


Eğer satışa çıkaracağınız evinizin fotoğraflarını profesyonel bir şekilde çeker ya da çektirirseniz evinizi belirlediğiniz satış fiyatından daha yüksek fiyata satma şansınız artıyor. Belki de tam da bu nedenle, yurtdışında gayrimenkul danışmanlarının sadece yüzde 35’i profesyonel fotoğrafçılarla çalışıyor.

Peki Türkiye’de durum nasıl? Gayrimenkul almak isteyenlerin satın alma süreçleri ile ilgili bir araştırma yapan ERA Türkiye’nin açıkladığı sonuçlara göre de Türk halkının yüzde 40’ı satın alacağı ev için en çok internetten yararlanıyor. Bu durum, emlak sitelerinde gayrimenkul danışmanları tarafından yayınlanan satılık daire ilanlarının gayrimenkul satışında ne kadar etkili bir mecra olduğunu gözler önüne seriyor.

 

Satılık ev arayışında olanlar emlak ilanlarında en çok nelere dikkat ediyor?

Araştırma sonuçlarına göre, alıcıların internet üzerinde yaptıkları araştırmalarda en çok dikkat ettikleri noktalar arasında; yüzde 80 oranla fotoğraf ve gayrimenkul detay bilgileri, yüzde 40 oranla komşu demografisi geliyor.

Emlak ilan fotoğraf çekimlerinin profesyonel oluşunun, alıcıların dikkatine sunulan gayrimenkulün satış süresini olumlu etkilediği bir gerçek. Peki emlak fotoğrafı çekerken nelere dikkat etmelisiniz?

 

İşte sadece profesyonel olarak emlak fotoğrafı çekimi yapanların bildiği 4 şey!..

1) Fotoğraf çekimi yaptığınız kameranın özelliklerini bilin

• Biliyor musunuz; yüksek kalite fotoğraflara sahip olan emlak ilanlarının metrekare fiyatları yüzde 47 daha fazla soruluyor.

• İyi bir emlak fotoğrafı çekmek için üst düzey bir kamera ve bazı tam özellikli düzenleme yazılımı da dahil olmak üzere doğru ekipmana ihtiyacınız var. Küçük bir hatırlatma: Geniş açılı lensler özellikle dar alanlarda birçok nesnenin sığmasını sağlıyor.

• Akıllı telefonla yapılan emlak fotoğrafı çekimlerinde ışık kullanımından fotoğrafın flu görünümüne kadar pek çok risk sizi bekler.

• Profesyonel bir kameranız yoksa bile Photoshop gibi doğru fotoğraf düzenleme programları hakkında temel düzeyde bilgi ve beceri edinmekte fayda var.

2) Dış çekim için hava durumunu takip edin

• Evin iç özellikleri gerçekten alıcıların ilgisini çekmeye yetecek güzellikte olabilir. Ancak satılık bir ev veya satılık daire arayanlar evin bulunduğu yapının dış görünümünü de her zaman önemser. Bu nedenle emlak ilanlarınız arasında mutlaka dış cephe fotoğrafına yer vermek önemlidir.

• Dış çekim yapacağız günü belirlerken havanın kapalı, yağmurlu ya da sisli olmaması gerekir. Aksi takdirde alıcılarda beklediğiniz etkiyi uyandıramazsınız.

• Güneşli bir günde çekim yaparken de gün ışığının binanın arkasından gelmeyeceği (ters ışıkta kalmayacağı) bir saate göre planlama yapmalısınız.

3) Banyo çekimine dikkat!

• Ev alacaklar için evin metrekaresi, oda sayısı, cephesi kadar önemli olan bir başka unsursa mutfak ve banyolardır.

• Mutfak çekimlerinde doğru açıyı bulduğunuza emin olun.

• Mutfağın düzenli görünüm kadar ankastre ürünler varsa markalarını gösterecek detay fotoğraflar alıcıların ilgisini çekebilir.

• Peki ya banyolar? Satılık dairede banyo fotoğrafı çekmeden önce tuvalet kapaklarını kapalı olduğuna emin olun, tuvalet kâğıdı rulolarını tazeleyin, küçük bir çiçek ve temiz havlular yerleştirmeyi ihmal etmeyin.

 

 

4) Bazen küçük detaylar ev satışında çok etkili olabilir

• Satılık dairenin fotoğrafını çektiğiniz sırada gözünüzden kaçan bazı detaylar olabilir. Yer döşemesindeki hasar, mutfak dolabındaki leke vs.

• Unutmayın, kameranın gözü her şeyi yakalar. Bu nedenle emlak fotoğrafı çekimi öncesi evin düzenli ve temiz olmasına ayrı bir özen göstermelisiniz.

• Photoshop uygulamalarını kullanmayı biraz olsun öğrenmişseniz, çektiğiniz ev fotoğraflarına bir kez daha görüntüyü yakınlaştırarak bakmalı, gerekirse birtakım rötuşlar yapmalısınız.

• Ev sahibi olma kararı hayatta çok sık verilen bir karar değildir ve bu nedenle alıcılar satın alacakları evin fotoğraflarında tüm detaylara dikkatle bakacaktır.

 

Evin fotoğrafı satış fiyatını ne kadar artırır?

Satılık ev ilanı fotoğrafının satışı hızlandırma, hatta daha yüksek fiyata alıcı bulmasını sağlama özelliği olduğunu biliyor musunuz? Peki ya gayrimenkul satın almak isteyenlerin yüzde 60’ının ilk önce fotoğraflara baktığını? Ev ilanı fotoğraflarıyla ilgili yapılan araştırmalar, evin satış fiyatının belirlenmesiyle ilgili dikkat çekici bilgilerle dolu…

 

İlan fotoğraflarıyla ilgili bunları okumadan evinizi satmayın

İlan fotoğrafları emlak sitesinde ev ilanlarına bakanların kararını yüksek oranda etkiliyor. Peki ev arayanlar hangi ilanları tıklar? İşte, Agentimpress’in derlemesiyle profesyonel emlak fotoğraflarının ev satışına katkısını ispatlayan ilginç rakamlar…

• Alıcıların yüzde 83’ü bir emlak ilanında en önemli detayı “fotoğraf” olarak gösteriyor.

• İlandaki profesyonel fotoğraflar sizi satışa yüzde 39 daha fazla yaklaştırıyor.

• Ev satın almak isteyenlerin yüzde 60’ı emlak ilanlarında ilk olarak fotoğraflara bakıyor ve sadece yüzde 20’si ilandaki açıklama kısmını okuyor.

• Yüksek kalite fotoğraflara sahip olan emlak ilanlarının metrekare fiyatları yüzde 47 daha fazla soruluyor.

• Gayrimenkul satın almak isteyenleri ilanınızla etkilemek için sadece 2 dakikanız var… Bu da her bir fotoğraf için 2 saniyeniz olduğunu gösteriyor.

• Eğer satışa çıkaracağınız evinizin fotoğraflarını profesyonel bir şekilde çeker ya da çektirirseniz evinizi belirlediğiniz satış fiyatından daha yüksek fiyata satma şansınız artıyor.

• Profesyonel fotoğrafları olan ilanlar yüzde 61 daha çok ziyaret ediliyor.

• 123 gayrimenkul ilanının 89 günlük performansı incelendiğinde, profesyonel fotoğrafları olan emlak ilanlarının diğerlerine oranla yüzde 32 daha hızlı satıldığı görülüyor.

• Gayrimenkul danışmanları yüksek kalitedeki fotoğraflarla iki kat daha fazla komisyon kazanabiliyor.

• Yurtdışında gayrimenkul danışmanlarının sadece yüzde 35’i profesyonel fotoğrafçılarla çalışıyor.

 

Hızlı kiralanacak evler için ilan fotoğrafı ipuçları

Kiralık ev arayanların sizin emlak ilanlarınızla ilgilenmesinde ilan fotoğraflarının etkisi büyük. Fotoğrafların potansiyel kiracılarınız için önemli olduğunu biliyorsunuz, çünkü emlak ilanlarını sadece kelimelerin yapamayacağı şekilde satmaya yardımcı oluyorlar.Kiralık ev arayanların büyük çoğunluğu aramalarına emlak siteleri ile başlıyor.

Peki ilan fotoğraflarınızın kiralık evi doğru olarak yansıttığından ve potansiyel kiracıları ikna edici rol oynadığından emin olmak isterseniz, danışmanlar için ilan fotoğrafları ile ilgili ipuçlarına bir göz atın.

1) Kiracılar kiraya sunduğunuz evler hakkında bir fikir edinmek için önce fotoğraflara bakar. Fotoğraflarda bir dış bir de iç mekan görüntüleri gerekli oluyor. Dış mekan derken, bulunduğu binanın dıştan görünümü, binanın girişi gibi detaylar özellikle çevredeki binalara yakınlığını anlayabilmek için önemli.

İç mekan fotoğrafları çekiyorsanız, önceki kiracıların kişisel eşyalarının fotoğrafta bulunmadığından emin olun. Çünkü bu fotoğraf başka birinin alanı gibi hissettirebilir.

2) Kiralık evi en iyi şekilde anlatan fotoğraflar çekin. Fotoğrafları çekerken ışık seviyelerini düşünün. Bunun en iyi yolu, kiralık daire fotoğraflarını güneşli veya hafif bulutlu bir günde çekmek. İç çekimlerde perdeleri mutlaka açın.

4) Yüksek kaliteli görüntüler elde etmek için iyi bir fotoğrafçı olmanıza gerek yok, sadece doğru kamerayı kullanmanız yeterli. Emlak sitesinde görüntülenen ilan fotoğraflarını netleştirmek için en az 2 megapiksel çözünürlük sunan bir kameraya sahip makine ya da akıllı telefon kullanın. Fotoğrafların net olması, yani flu / bulanık görünmemesi için ekstra çaba harcamanız iyi olacaktır.

5) Ev arayan kişileri etkileyecek ilan fotoğrafları için hem çekim öncesinde hem de sonrasında zaman ayırmanız gerekecek.
Çekim öncesinde evin temiz olmasına (dağınık eşyalarla dolu oda fotoğrafları hiçbir şey anlatmaz), eşyalı bir daireyse mobilya ve eşya yerleşiminin düzenli görünmesine özen gösterin.

Fotoğraflarda potansiyel müşterilerin evi görürken dikkatini dağıtacak başka unsurlar taşımaması (salonda açık bir televizyon görüntüsü, izlenen kanal ve programa dikkati toplayabilir!) da önemli… Fotoğrafı çektikten sonra, fotoğrafın kendisinde küçük kusurlar veya yapılacak bazı kırpmalar varsa, fotoğraflarınızı yayınlamadan önce düzenleyin.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap