Ankara’da kira fiyatlarına tayin dopingi!

Yazıyı paylaş:


Başkent Ankara’da son dönemde kiralık ev fiyatlarında yaşanan artış dikkat çekiyor. Memur atamalarının da belli olduğu bu dönemde ise başkentte kira fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Ankara emlak piyasasını gündeme alan Gazete Duvar, bu kez özellikle üç mahalleye odaklandı: Dikmen, Öveçler ve Batıkent. Bu üç ilçedeki emlak durumunu bölgenin sakinleri ve emlakçılardan görüş aldı.

 

Ankara Batıkent güncel kiralık ev ilanları için hemen tıklayın!

Ankara Dikmen güncel kiralık ev ilanları için hemen tıklayın!

 

İşte Gazete Duvar’dan Mühdan Sağlam’ın haberinden öne çıkan satırlar…

 

‘Evimizin değeri üç ayda 80 bin TL arttı”

Nazım Bey uzun süredir Dikmen’de yaşıyor. Daha önce kiracıymış. Kısa süre önce banka kredisiyle ev almış, eşi de çalıştığı için kredinin altından kalkabileceklerini düşünmüş. Evinlerini ne zaman aldıklarını sorduğumuzda “Çok değil, Nisan 2021’de aldık” diyor ve ekliyor. “Doğrusu biz aldıktan üç ay sonra evimizin değerinin 60-80 bin arası arttığını öğrendik.” “İçine tadilat falan mı yapmıştınız o nedenle mi arttı?” sorumuza başını hayır anlamında sallayarak yanıt veriyor. “Öyle çok ciddi bir tadilat yapmadık, bir iki raf yerleştirdik, badana bir de”.

Bu artışın piyasadan kaynaklandığını, özellikle yaz aylarında ev fiyatlarının arttığını düşündüğünü söylüyor. Daha önce de bu semtte kiracı olduğunu aktarınca, önceki evinin kirasını soruyoruz. “Ayrıldığımız kiralık evde aylık 1300 lira ödüyorduk, biz çıkınca ev sahibi 1500 liraya kiraya verdi, üstelik içine ekstra bir tadilat bakım gibi bir şey de yapmadı. Dört duvar yani.”

Semtte de durumun böyle olduğunu, neredeyse her evin kirasının da satış fiyatının da yüzde 30 civarında arttığını sözlerine ekliyor ve devam ediyor. “Üstelik Dikmen’de hani geçen yılla mukayese ettiğimizde bir ulaşım kolaylığı olmadı, metro gelmedi, evler de yenilenmedi. Dövizdeki artış ve enflasyon ev sahiplerini cesaretlendirdi, bence ondan oluyor” diyor.

 

‘Batıkent’te ev fiyatları neredeyse yüzde 100 arttı”

Öveçler’ den yönümüzü Ankara’nın başka bir ilçesine, Batıkent’e çevirip burada emlakçılık yapan Suat Bey ile bir araya geliyoruz. Batıkent’te emlak durumu soruyoruz. Suat Bey Ankara genelini dikkate alarak sorumuzu yanıtlıyor. “Ev kira fiyatları geçen seneye göre yüzde 100 arttı. Bu Ankara’nın her tarafı için geçerli. Mesela geçen sene 1200-1300 liraya vermiş olduğumuz evler şu an 2600-2700 lira; 1500’e vermiş olduğumuz evler, 3000 küsur. Yani yüzde 100 artış. Geçen seneyle bu seneyi kıyasladığımızda kiralar yüzde 100 arttı. Bu artışın perde arakasını biz sorduk neden Suat Bey yanıtladı.

Bu artış neden yaşanıyor?

Pandemiden dolayı, olaya ben böyle yaklaşıyorum: Yeni inşaat olmadı. Nesil büyüdü, evlilikler oluyor, il değişikliği oluyor. İkinci el dediğimiz 30-35 yıllık evlerde bile kiralar arttı. Yeni evler deseniz üzerine koydu. Ben bir örnek vereyim: Bir sene önce kızım 4+1, 150 metrekare net kullanım alanı olan, asansörlü, 7 yıllık binadaki 615 bin civarına bir ev aldı. 12 ay sonra bu evin fiyatı 1 milyon 125 bin lira oldu. Ha satabiliyorlar mı? Satamıyorlar. Hem satılıklarda hem kiralıklarda müthiş derecede fiyat artışı var. Arz olmadığı için talep karşılanamıyor. Bu da satılık evlerde yüzde 60- yüzde 70 bazında yükselişe neden oldu.

Burada ev tutamayan nereye gidiyor?

Başka semtlere. Örneğin Sincan’da 3+1,110 metrekareyi 1000-1100’e kiraya veriyorum. Aynı ölçülerde bir evi Batıkent’te 1700-1800-1900 liraya veriyorum. Bölgesel anlamda değişiklik sergiliyor. ‘Çocuğum sitede büyüsün, eğitim kültür seviyesi yüksek olan yerde yetiştireyim, güvenli olsun.’ diyenler kendilerini zorlayıp ev tutuyorlar.

 

 

Kaynak: Gazeteduvar.com.tr


BENZER YAZILAR