Evinizin emlak vergisi yükselmiş olabilir!

Yazıyı paylaş:


Her dört senede bir mülk sahiplerini yakından ilgilendiren emlak vergi değerleri yeniden hesaplanıyor. Peki emlak değerleme dönemlerinde dikkat edilmesi gereken konu başlıkları neler, mülk sahiplerinin hakları ve değerlemenin nasıl yapıldığı ile ilgili bilmesi gerekenler neler?

Emlak vergisi artışları ile ilgili hazırlıklı olmak için mülk sahiplerinin muhtarlıkla iletişime geçerek evlerinin emlak değerini öğrenmelerinin önemine vurgu yapan Haus İstanbul Gayrimenkul Kurucusu Sercan Göller, emlak vergisi değerleme ile ilgili mülk sahiplerine önemli bilgiler aktardı:

 

Emlak vergisi değerine itiraz için son tarih 7 Eylül

“Tüm mülklerin emlak vergisi değeri, arsa metrekare birim değerinin ve inşaat maliyetinin metrekare birim fiyatının toplamından oluşuyor.  Bu emlak vergisi değerleri, bazı bölgelerde 10 katına kadar artış gösterebiliyor. Haziran ayı başından itibaren muhtarlıklarda mülklerin yeni arsa değerleri askıya çıktı. Bağlı bulunduğunuz muhtarlık ile iletişime geçerek mutlaka evinizin emlak değerini öğrenmelisiniz. Öğrendiğiniz bu değerin çok olması durumunda itiraz edebilirsiniz. 31 Temmuz’da dolan itiraz süreleri, adli tatilden dolayı 7 Eylül’e kadar uzatıldı. Bu sayede vergi mahkemelerinde dava açabilirsiniz. Evinizin değeri fahiş oranda artmışsa ve itiraz etmezseniz önümüzdeki dört sene için bu bedeli ödemeyi kabul etmiş sayılırsınız.”

“Arsa ve arazi değerlemelerinde bölgedeki kamu hizmet alanları önemli”

Göller, arsa ve araziler için belirlenen emlak vergisi değerlemeleriyle ilgili şunları ekledi:

“Arsa ve arazi için emlak vergisi değerlerini belirleyen komisyonlar; değer takdiri gerçekleştirirken arsa veya arazinizin bulunduğu bölgedeki yol yapımı, toplu taşıma imkanları gibi kamu hizmetlerinin, o bölgenin gayrimenkul değerlerine olumlu yansıyacak alanlarını da göz önünde bulundurarak değerleme yapıyorlar. Konut ve sanayi bölgelerinde önemi artan yerlerin de bu yükselen değerlerini dikkate alıyorlar.”

Lüks Konut Uzmanı Sercan Göller, ayrıca emlak vergisi değerinin mülk satışlarında devlete ödenecek tapu harcı hesaplamalarında da önemli olduğuna dikkat çekti.


BENZER YAZILAR