Emlak yatırımı enflasyonun üzerinde kazandırıyor

Yazıyı paylaş:


Konut sektöründe fiyatlar 29 aylık bir aradan sonra 2020’nin ilk ayıyla beraber yeniden enflasyonun üzerinde reel getiri sağlamaya başladı. Merkez Bankası verilerine göre bu oran son olarak Mayıs ayında yüzde 10.6 ‘ya ulaştı.

 

Rakamlar ne diyor?

Rakamsal olarak 2020 yılı mercek altına alındığında şu tablo ortaya çıkıyor:

Merkez Bankası verilerine göre Ocak’ta konut fiyat endeksinde yüzde 12.4 nominal artış yaşandı. Bu artış Şubat ayında yüzde 13,94’e ulaştı. Mart ayında da yükselişini sürdürdü ve yüzde 15 oldu. Pandemi döneminde de bu trend devam ederken Nisan ayında nominal artış yüzde 16,7’ya, reel artış ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2’ye geldi.

2020 yılı Mayıs ayı verilerine göre ise bir önceki senenin aynı ayına oranla nominal olarak yüzde 23,1 artış kaydedilirken, reel olarak ise yüzde 10,6 artış yaşandı.

Konut Fiyat Endeksi’nde 2020 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre İstanbul’da yüzde 3,8, Ankara’da yüzde 7 ve İzmir’de yüzde 7,1 oranlarında artış görüldü. Endeks değerleri bir önceki senenin aynı ayına göre üç büyükşehirdeki artış oranları İstanbul’da yüzde 16,9, Ankara’da yüzde 24 ve İzmir’de yüzde 24,8 oldu.

 

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı: Artan satışlar ve yeni arzın azalması etkili oldu

Konuyla ilgili Dünya Gazetesi’ne açıklamada bulunan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu,

Ağustos 2019 itibarıyla konut kredisi faiz oranlarında başlayan gerilemenin yılın ilk çeyreğinde devam etmesinin konut satışlarını olumlu yönde etkilerken, ocak ayı itibarıyla konut fiyatlarının reel getirisini de 29 aylık bir aradan sonra tekrar pozitife döndürdüğünü söyledi. Ayrıca konut kredisi faiz oranlarındaki gerilemeyle birlikte birikmiş talebin de etkisiyle talepte görülen artış ve yeni stok katılımının yavaşlamasıyla ilk çeyrek itibarıyla konut fiyatlarına olumlu yansıdığını aktaran Kalyoncu, konut fiyatlarındaki bu yükselişte kamu bankaları öncülüğünde faizlerde meydana gelen düşüşlerden de destek bulduğunu anlattı.

GYODER Başkanı: Oturum amaçlı konut geliştirilmeli

Yıllık yaklaşık 1 milyon 400 bin konutun el değiştirdiği, demografik nedenlerden dolayı 750 bin adet yeni konut ihtiyacının sürdüğü Türkiye’de konuta talep artarak devam edeceğini kaydeden Mehmet Kalyoncu, “Fakat sektörde konut tüketicisi analiz edildiğinde oturum amaçlı konut müşterisinin artık esas belirleyici tüketici kitlesi olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla projeler bundan sonra satış sıkıntısı yaşamak istemiyorsa daha çok yatırımcı odaklı değil oturum amaçlı müşteri kitlesine yönelik kurgulanmalı”uyarısında bulundu.

 

Konut alanlar kazançlı çıkacak

Ancak bu yıla özel farklı bir durum söz konusu olduğunu belirten Kalyoncu, “Yükselen inşaat maliyetlerinin birçok projeyi etkilemesine rağmen, firmaların uzun süredir fiyatları sabit tutmasından dolayı bu dönem konut alanlar kazançlı çıkacak. Yatırımcılar düşük faizli konut kredisini değerlendirecektir. Çünkü yeni başlayacak projelerde bu fiyatlarla satış yapmak mümkün olmayacak. Dolayısıyla bu yıl satılan konutların yüzde 15-25 kadarının yatırımcılar tarafından alınacağını düşünüyorum” dedi.


BENZER YAZILAR