Tasarruf finansmanı sektörüne yeni düzenleme

Yazıyı paylaş:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tasarruf finansmanı faaliyeti yürüten, yani vatandaşın faizsiz ev ve araba almasını sağlayan sektöre yönelik yeni bir düzenlemeye gitti. Böylece, sektörde bulunan fakat gerekli şartları sağlamayan 29 şirketin tasfiyesine karar verildi. Faaliyetlerine devam eden şirketler, düzenlemenin sektörü ileriye taşıyacağını söylerken, bu sistemde ev alan aileler ise sistemden memnun olduğunu dile getirdi.

BDDK’nın intibak planını onayladığı 6 şirketten biri olan Birevim’in Genel Müdürü Av. Mahir Orak ve sisteme dahil olarak ev alan aileler, süreci değerlendirdi. Sektör hakkında bilgi veren Orak, “Tasarruf finansman sektörü bugüne kadar 300 binden fazla kişiye ulaştı. Ayda ortalama 30 bin kişi faydalandı. Ekonomiye 3.2 milyar lira katkı sağlandı. Konut, taşıt ya da çatılı iş yeri sahibi olmak isteyen tasarruf sahipleri intibak planları onaylanmış şirketlerle ilerleyecekleri için güvenilir ve yasal zemine uygun şirketlerle tasarruflarını yönetecek. Bu sebeple, devletimizin getirdiği düzenlemelerle sektörümüzün itibar kazandı ve tasarruf sahipleri gönül rahatlığıyla borçlanmadan hayallerine kavuşabilecek” diye konuştu.

Yasal düzenlemenin sektör oyuncuları açısından uzun zamandır beklendiğini söyleyen Av. Orak, “Düzenlemenin doğru bir şekilde yapılması için olağanüstü bir çaba sarf ettik. Çalışmanın mutfağında bulunduk, martta kanun, nisan ayında ise yönetmelik yayınlandı, initbak ve başvuru süreci başladı. BDDK, sektörde 35 şirketten 29’unun geçemeyeceğine karar verdi, tasfiyeye sevk etti. Kanun Türkiye’de yeni bir finansal sistem ürettiği için çok önemli. Hem müşterilerin haklarının korunması, tasarruf sahiplerinin güvence altına alınması hem de şirketlerin sermaye, denetlenebilirdik, risk yönetimi ve sürdürülebilirlik açısından kural içeriyor” dedi.

 

1 milyon tasarruf sahibine ulaşmayı planlıyoruz

Şirketlere, sektöre ve tasarruf sahiplerine büyük katkı sağlanacağını aktaran Av. Orak, “Önemli bir yol kat edilmiş oldu. Sektörün tamamını düşünürsek 2023 yılında 3 milyon, yıllık ise 1 milyon tasarruf sahibine ulaşmayı planlıyoruz. Kanuni düzenlemeyle sisteme güvenin de sağlandığını düşünerek hedeflerimize daha kolay ulaşacağız” diye konuştu.

 

Sistem nasıl çalışıyor?

Birçok kişi tarafından ön yargıyla yaklaşılan sisteme ilişkin de bilgi veren Av. Orak, “Kişi ev ya da otomobil sahibi olmak istiyor, kendi belirleyeceği ödeme biçimiyle tek başına tasarruf etmektense kurumsal bir çatı altında tasarrufa yönlendirilir, aylık belirleyeceği taksit tutarıyla almak istediği evi böylelikle alır. Kendi başına 100 ayda biriktireceği parayı, kurumsal çatısı altında 15-20 ayda kaynağı aktarıyoruz” ifadelerini kullandı.


BENZER YAZILAR