Trabzon’da kentsel dönüşüm hazırlıkları

Yazıyı paylaş:

Trabzon’un Maçka ilçesinde riskli ve olası depreme dayanıksız olduğu tespit edilen Beş Yıldız Konutları’ndaki 6’şar katlı 4 blok için yıkım kararı alındı. Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, “Bu dönüşümde belediye olarak taşın altına elimizi koyacağız” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kentlerdeki yapı stoklarının depreme dayanıklılık durumu gündemde yerini koruyor. Ülke genelinde binaların güvenliğine ilişkin tedbirler ve riskli yapıların tespiti ile ilgili çalışmalar yürütülüyor. Karadeniz fayı nedeniyle deprem riski taşıdığı belirtilen Trabzon’da da vatandaşların talebi ile binalarda inceleme başlatıldı.

Uzmanlarca çatlayan duvarlarından karot örnekleri alınıp, incelenen Maçka ilçesinde 6’şar katlı, 144 daireden oluşan Beş Yıldız Konutları’ndaki 4 bloğun riskli ve olası depreme dayanıksız olduğu tespit edildi. İlçe belediyesi meclisi, riski yapılar için yıkım kararı aldı. Tahliye sonrası yıkılacak yapıların yerine kentsel dönüşüm ile yöre mimarili konutların inşasına başlanacak. İlçeye, genişletilecek kentsel dönüşüm projesi ile modern yapıların da kazandırılması planlanıyor.

“Riskli yapılarla ilgili tespit işlemlerine devam ettik”

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, Trabzon’un en az deprem riski olan iller arasında yer almasına rağmen yaşanan depremi hissettiklerini belirterek, “Depremde en çok hissedilen, binaların en çok sallandığı yer burası oldu.
Bu anlamda vatandaşların yoğun bir şekilde talepleri oldu. Biz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın yetkilendirdiği laboratuvarlar ile çalışmalarımıza başladık. Binalardan numunelerimizi aldık. Riskli yapılarla ilgili tespit işlemlerine devam ettik. 4 binamız riskli çıktı. Numune alamadığımız diğer 4 binamızdan da bu yıl itibarıyla numunelerini aldık. Onların da numune sonuçlarını bekliyoruz. Sonuçların gelmesiyle beraber Maçka’daki Beş Yıldız Konutları’nın depremdeki riskli yapısını ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

“Modern ve yöresel mimaride yapılar yapacağız”

Yıkılan binaların yerine modern ve yöresel mimaride yapıların yapılacağını belirten Koçhan, “Bu dönüşümde belediye olarak taşın altına elimizi koyacağız. Vatandaş iş birliği ile inşallah bu yazın ortalarında dönüşüm projemize başlayacağız.
Yaklaşık 140 konutu 300 konuta çıkartacağız. Daha modern, yangın güvenliği olan asansörü ve ısı güvenliği olan bir binaya ve görünüme kavuşacaklar. Aynı zamanda altında küçük bir alışveriş merkezi ve kreşi olacak. Maçka’da hiç olmayan bir yapıya dönüştüreceğiz. Binalar müstakil bir alanda zaten. Hem yola yakınlığı hem Sümela Manastırı’nın geçiş güzergahında olması, ilçemize de mimari anlamında artı bir değer katacaktır” dedi.

 

Kaynak: DHA


BENZER YAZILAR