Yaşanabilir 3 boyutlu baskı evin ilk kiracıları oldular!

Yazıyı paylaş:

Avrupa’nın ilk yaşanabilir 3 boyutlu baskı evi kiracılarına teslim edildi.  Hollanda’nın Eindhoven şehrinde, tamamen 3 boyutlu yazıcıyla inşa edilen evin ilk kiracıları yuvalarında yaşamaya başladı.

Avrupa’da ilk kez 3 boyutlu yazıcıyla üretilen ev Eindhoven Teknik Üniversitesi, Eindhoven Belediyesi ve inşaat firmalarının ortaklaşa geliştirdikleri proje kapsamında inşa edildi.

 

Emekli çift yeni kiralık evlerini nasıl buldu?

Evin ilk sakinleri Amsterdam’da yaşayan emekli çift Elize Lutz ve Harrie Dekkers oldu. Evde ilk günlerini geçiren çift kısmen kullanmaya başladıkları eve ağustos ayı itibariyle yerleşeceklerini belirtti. AA muhabirine konuşan çift evde fark edilen ilk detayın ses yalıtımı olduğunu vurguladı.

Yeni kiralık evi için “Çok güzel” ifadesini kullanan Lutz, ses ve ısı yalıtımının çok iyi olduğunu söylerken, eşi Dekkers ise evin tıpkı bir sığınak gibi güvende hissettirdiğini belirti.

 

Yüzde 30 daha az malzeme ile inşa edildi

Eindhoven Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Theo Salet, 3 boyutlu yazıcı ile üretilen evin yüzde 30 daha az malzeme ile yapıldığını aktardı.

Eindhoven’daki bir fabrikada imal edilen 94 metrekarelik evin duvarlarının yazdırılması yaklaşık 120 saat sürdü.

Fabrikada yazdırılan ev daha sonra kamyonetle taşınarak Bosrijk bölgesindeki Beatrix kanalının kıyısına getirildi. Burada çatı ve pencerelerinin takıldı.

Üç boyutlu yazıcıyla inşa edilen evin, normal yöntemle inşa edilenlere göre daha pahalıya mal olduğuna dikkat çekildi.

Son yıllarda, kısmen 3 boyutlu baskı ile özellikle Fransa ve ABD’de inşa edilen evlerin ardından, dünyada 3 boyutlu baskıların kullanıldığı projeler artmaya devam ediyor.


BENZER YAZILAR