Çevre dostu ev dekorasyonu

Yazıyı paylaş:

Doğayı evinize getirmeye ne dersiniz? Evinizi sürdürülebilir, çevre dostu bir yaklaşımla dekore ederken, stilinizi yansıtabilir aynı zamanda çevre dostu bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

 

Hemen uygulamak isteyeceğiniz sürdürülebilir ev dekorasyon fikirleri

Sürdürülebilir ev dekorasyonu için tek bir stil olduğu söylenemez. Burada amaç belirli bir tarz oluşturmak değil, stilinize uygun daha sağlıklı ve sürdürülebilir eşyalar seçmek.

 

Ne kadar yalın o kadar huzurlu

Fazla olduğunu düşündüğünüz eşyaları ihtiyaç sahipleriyle paylaşıp minimal dekorasyon tarzından faydalanabilirsiniz.

Ne kadar çok eşyanız varsa o kadar enerji, su, temizlik malzemesi ve zaman harcarsınız. Aynı zamanda çok eşya dinlenmenize ve odaklanmanıza engel olabilir.

 

Yeniden kullanmak için eskiyi dönüştürün!

Eskimiş, yıpranmış eşya ya da objeleri değerlendirmeye çalışın. Örneğin; eski bir dolabı tamir edebilir, zımparaladıktan sonra organik ahşap boyasıyla yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

İkinci el eşya satın alın, böylelikle hikâyesi olan eşyalara kendi tarzınızı ekleyip, farklı bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

 

Doğal ürünlere yönelin

Evinizde doğal bir görünüme sahip ahşap mobilyalar, sıcak bir ortam oluşmasına katkıda bulunabilir. Aynı şekilde hasır ve bambu gibi ahşap sandalye veya eşyalar da aynı etkiyi sağlayacaktır. Rustik dekorasyon tarzından hoşlanıyorsanız, hemen uygulayabilirsiniz. Çünkü bu dekorasyonda eşyaların ve objelerin olabildiğince işlenmemiş, doğal halleri kullanılır.

Yeni eşya alırken içeriğinde plastik olan ürünleri tercih etmeyin. Sürdürülebilir mobilyaları satın almaya çalışın. Tekstil ürünlerinde yüzde yüz pamuk olanları tercih edin.

 

Karbon ayak izinizi evde de azaltın

* Evinizde bitki ve çiçeklere geniş bir yer ayırın. Yaşam alanınızda bitkilere daha çok yer açmak karbon ayak izinizi dengelerken, dekorasyonunuzu da zenginleştirir.

* Elektronik eşyaları azaltmaya çalışın, var olanların da fişlerini prizde tutmayın. Daha az su harcamaya gayret gösterip, kimyasal içerikli temizlik ürünlerini kullanmayın.

 


BENZER YAZILAR