İkinci el konut kredi faizi 0,87 oldu!

Yazıyı paylaş:

Kamu bankalarının 2 Haziran’da hayata geçirdiği konut kredisi paketinde, ikinci el konutlar için yeni bir güncelleme yapıldı. İkinci el konutlar için sunulan 0,74 vade oranı geçtiğimiz 3 hafta boyunca 0,79 olarak uygulandıktan sonra, yapılan yeni düzenleme ile ikinci el konutlar için paket kapsamında faiz oranı 0,87’ye çıkarıldı.

Ayrıca tüm konutlar için geçerli olan 12 aylık ödemesiz dönem uygulaması da bitti. İkinci elde 180 aya kadar vade süresi 120 aya çekilmişti.

Yeni düzenlemeyle gayrimenkul piyasasının yatırımlarla canlanması, ekonomiye katkısının artırılması ve tüketicinin depreme karşı yeni evlere talep oluşturması için birinci el konutların daha cazip hale getirilmesi amaçlanıyor.

 

“Sıfır konutların satışını teşvik etmemiz lazım”

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, ikinci el kont kredilerinin faiz oranında yapılan artırım ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.

“İkinci el konutlar için yapılan faiz arttırımı önemli bir mesele değil. Dikkat edilmesi gereken sıfır konutlar için verilen konut kredilerinde faizlerin aynı olmasıdır. Bizim sıfır konutların satışını teşvik etmemiz lazım.” diyen Nazmi Durbakayım, açıklamasında şunları söyledi: “İkinci el konut satışlarında evin sahibi zaten var. Sadece bu el değişiyor. Bunun sektörel bir kazanımı yok, olmasa da olur. Sıfır konutlarda ise fayda çok büyük oluyor. 250 alt sektör bu satışlardan etkileniyor. Ekonomiye hareket geliyor, yeni projelerin önü açılıyor. Faizler yüzde 1’in altında kaldıkça problem yok.”


BENZER YAZILAR