Manisa konutta İstanbul ve Antalya’yı geride bıraktı

Yazıyı paylaş:

Yabancı yatırımcıların 2019 yılı ilk yarıyıl dönemi ile 2020 yılı ilk yarıyıl döneminde Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımları ve yatırımları analiz edildi. Yabancıların gayrimenkulde en çok tercih ettiği il Manisa oldu.

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin araştırmasına göre, Manisa’yı bu alanda Konya, İstanbul, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sakarya, Muğla, Ankara ve Denizli izledi.

İşte EVA Gayrimenkul Değerleme’nin yabancıların son iki yılda Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını incelediği araştırmasının ortaya koyduğu sonuçlar şöyle:

• Tüm gayrimenkul cinsinden yatırımlara bakıldığında Ürdün, Türkiye’yi tercih eden ülkeler arasında ilk sırada.

• Tapu yabancı işler daire başkanlığı verilerine göre; 2019 yılı ilk yarıyılında 4 milyon 431 bin 709 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2020 yılı aynı döneminde 4 milyon 042 bin 079 metrekare oldu.

• Konut satışı özelinde bakıldığında ise TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2020 1. yarıyıl sonu itibariyle Türkiye genelinde, toplam 14 bin 262 adet konut satıldı ve 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 28,5’lik bir düşüş görüldü.

• Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2019’un ilk yarısında yüzde 3,9 iken, bu oran 2020 yılı aynı döneminde yüzde 2,3’e geriledi.

• 2020 yılı 1. yarıyıl döneminde, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde, ilk sırada Ürdün yer aldı. Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Mısır’ın yerini alan Ürdün’ü de Mısır, Filistin, Suudi Arabistan, Afganistan, Irak, Dominika, Katar, İran ve Almanya takip etti.

• 2020 yılı 1. yarıyıl döneminde Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam konut satış âdetinde ise İran ilk sırayı aldı. İran’ı, Irak, Çin, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Filistin, Afganistan, Almanya, Ürdün ve Türkmenistan takip etti.

• Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen iller özelinde alımlarda ise toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2020 yılı ilk yarıyılında yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il Manisa oldu. Manisa’yı  Konya, İstanbul, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sakarya, Muğla, Ankara ve Denizli izledi.

 


BENZER YAZILAR