Yatırım amaçlı alınacak evde aranacak 8 özellik

Yazıyı paylaş:

Bir gayrimenkul yatırım amacıyla satın alınıyorsa ne kadar kazanç sağlayacağı merak edilir. Yatırım amaçlı alınan evden kâr etmek için, özellikle kira gelirini doğru hesaplayarak yatırımınızı değerlendirebilirsiniz. 

Peki yatırım amacıyla konut alırken hangi özelliklere dikkat etmek gerekir? Hangi hesapları iyi yapmak gerekir? İşte dikkat etmeniz gereken 8 özellik…

1- Evin tapusunu inceleyin!

Sadece yatırım amaçlı değil, yaşamak için konut alanların da dikkat etmesi gereken bir konu bu. Evin yasal durumunu incelemek gerekir. Yani evin tapusu kat mülkiyetli mi ya da kat irtifaklı mı? Bu soruların cevabını mutlaka öğrenmelisiniz.

2-Arsanın durumuna dikkat

Evin arsasının, su havzası ya da deprem bölgesinde olması ileride sorun çıkarabilir. Çünkü bu tür bir arsada yer alan konutun satışı zor olur. Satılsa da çok düşük bir değere satılır.

3-Sosyal donatıları olsa…

Bir evin çeşitli sosyal donatılara sahip olması onun değerini artırır. Günümüzde artık konut alınırken bu tür özellikler talep ediliyor. Konutu ileride satarken böyle bir avantaja sahip olması önemli.

4- Evin metrekaresi

Yatırım amaçlı alınan bir evin büyük metrekareye sahip olması çok da önemli değil. Son yıllarda özellikle küçük metrekareli evlere ilgi var. Bu tür konutlar yatırım amaçlı alınıp satılıyor. Hatta kiracı bulmak da daha kolay oluyor.

5-Aidatını öğrenin

Satın almayı düşündüğünüz konutun aidatını mutlaka öğrenmelisiniz. Bu hem oturmak hem de yatırım amacıyla ev alırken önemli bir konu. Çünkü yüksek aidatı olan bir konutun kiraya verilmesi zor olabilir.

6-Kira çarpanını hesaba katın

Yatırım için verdiğiniz paranın geri dönüşü, yani amortisman süresi önemli. Verdiğiniz parayı 20 yılda geri alıyorsanız, bu kazançlı bir yatırım değildir. Bu nedenle kira geliri yüksek olabilecek evleri seçmelisiniz. Yani kira çarpanını mutlaka göz önüne alın. Bunun için evin yıllık kira gelirini satış fiyatına bölmeniz gerekiyor.

7-Evin lokasyonu önemli

Evin lokasyonuna, bulunduğu bölgenin gelişimine dikkat edin. Gelişime açık, ulaşım olanakları olan evleri tercih edin. Bu tür evlerin hem değeri artar hem de kira getirisi yüksek olur.

8- Maketten ya da topraktan ev satın alırken dikkat!

Topraktan ya da maketten ev satın almak fiyat açısından avantaj sağlayabilir. Böylece proje bittiğinde belli bir değer artışını yakalamış olur. Ancak bu tür yatırımların risk taşıdığını, proje bittiğinde beklediğiniz gibi tamamlandığını yaşama ihtimaliniz var.


BENZER YAZILAR