Yazlık ev fiyatları nerede, ne kadar?

Yazıyı paylaş:

Sıcak yaz aylarıyla birlikte tatil zamanı da başladı. Tatil köyü ya da otel dışında tercihini yazlık evden yana yapanlar özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde hangi şehirleri tercih ediyor? Tatil beldelerinde yazlık evlerin satılık ve kiralık fiyatları ne kadar? Şehir şehir yazlık ev fiyatları hangi aralıkta değişiyor? 

 

2016 yazında villa alınacak en güzel 10 yer!

 

Yazlık ev alanlar nelere dikkat ediyor?

Yazlık ev satın almak ya da kiralamak isteyenlerin kararını etkileyen özellikler şunlar:

• Hangi şehir ya da beldede yer aldığı

• Denize ve kumsala mesafesi

• Havayoluna yakınlığı

• Karayoluyla ulaşım avantajları

 

Yazlık ev kiralamadan önce bilmeniz gerekenler!

 

Yazlık ev satışında en çok rağbet gören ilk 5 şehir:

• Antalya

• Muğla

• Aydın

• İzmir

• Balıkesir

 

Yazlık ev için gözde yerler: Antalya ve Bodrum 

Yazlık ev yatırımı yapanların ilk tercihi Antalya. “Türkler yazlık ev yatırımı için Ege ve Akdeniz bölgelerini tercih ediyorlar. Yüzde 70’i de yazlık yatırımını Antalya ve çevresinde yapıyor.” diyen ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan’a göre Antalya çevresi ve Bodrum Türk insanın değişmez seçimleri… Bodrum’da yazlık ev yatırımının en çok yapıldığı yerlerse Yalıkavak, Türkbükü, Gümüşlük, Bitez, Turgutreis, Ortakent Yahşi, Konacık ve Mumcular.

 

10 adımda yazlık ev satma rehberi!

 

 

Yazlık ev fiyatları nerede, ne kadar?

Mustafa Baygan, geçen yıla oranla fiyatların yüzde 22 artış gösterdiğini belirterek, en çok artışın yaşandığı yerler arasında Antalya ve Muğla’yı işaret ediyor: “Ayrıca Çeşme ve Didim bölgelerinde de fiyatlarda yükseliş gözlemleniyor. Bölgelere göre metrekare fiyatlarına bakıldığında ilk sırayı alan Antalya’da ortalama fiyatın bir yılda yüzde 22 artarak 1.611 TL’ye yükseldiği görülüyor. Metrekare fiyatları Bodrum’da yüzde 20 artarak 4 bin TL’ye, Fethiye’de yüzde 12 artışla 1.800 TL’ye, Marmaris’te yüzde 13 artışla 2 bin 200 TL’ye ulaştı.” dedi.

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan diğer yazlık beldelerdeki yazlık ev fiyatları için de şu bilgileri verdi:

“Ev fiyatlarında yüzde 17 artışın yaşandığı Çeşme’de metrekare fiyatı 4 bin 612 olarak seyrediyor. Aydın Didim’de satılık konut fiyatları geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 13 artarak metrekare ortalaması 1.300 TL’ye yükseldi. Kuşadası’nda ise artış yine yüzde 13, ortalama fiyat ise 1.567 TL. Balıkesir Ayvalık’ta fiyatlar 1.625TL’ye ve Bandırma’da ise 1.000 TL’ye ulaştı.”


BENZER YAZILAR