Tapu işlemlerinde yeni dönem başladı

Yazıyı paylaş:


Tapu işlemlerinde 15 Eylül’de yürürlüğe giren yeni düzenleme ile alıcı ve satıcıların bir araya gelmeden tapu işlemi yapmasına imkan sunuluyor. Yeni düzenlemeyle birlikte satış, bağış ve mal değişim işlemlerinde, taraflar farklı şehirlerdeki tapu müdürlüklerinde de olsa devir işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Daha önce bu uygulamanın 26 tapu müdürlüğünde 352 işlemde uygulandığına dikkat çeken Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Uygulama ile birbirinden farklı yerlerde bulunan tarafların işlemleri bulundukları yerdeki tapu müdürlüklerinden yapılabilecek. 15 Eylül 2020 tarihinden itibaren tüm tapu müdürlüklerinde hizmet başlatılmış olacak. Tarafların aynı il sınırları içindeki bu tür işlem talepleri karşılanmayacak” diye konuştu.

 

İşlem gerek ipotekli gerekse yabancılara satış işlemlerinde de mümkün olabilecek

Tarafların farklı birimlerde olması durumunda yapılacak tapu işlemleri hakkında yönetmeliğe ilişkin de bilgiler paylaşan Özelmacıklı, “Buna göre mülkiyeti devreden taraflar birden fazla ise başvurunun aynı birime yapılması gerekiyor. Ancak, devralan taraflardan birinin veya birkaçının devreden ile aynı birimde bulunması ise kabul edilen bir durum. Taşınmaz, devredenin bulunduğu tapu müdürlüğünün yetki alanında ise ayrıca taşınmaza ilişkin emlak beyan değeri de aranıyor. İşlem gerek ipotekli gerekse yabancılara satış işlemlerinde de mümkün olabilecek. Bu aşamada gerekli evraklar TAKBİS üzerinden paylaşılacak” dedi.

 

İmzalar aynı anda alınacak

Yapılacak işlemlerde tarafların imzalarının aynı anda alınması gerektiğini vurgulayan Mustafa Hakan Özelmacıklı şunları söyledi:

“Akdin taraflarına randevu saati mesajla bildiriliyor ve taraflarının imza aşamasında aynı anda birimlerde hazır bulunmaları isteniyor. Her iki birimdeki görevli personelce tarafların aynı anda ilgili birimlerde bulunup bulunmadığı görüntülü veya sesli araçlar ile teyit ediliyor. Tarafların aynı anda birimlerde hazır bulunmamaları halinde imzaları alınmıyor” şeklinde konuştu.

Özelmacıklı, “Yetki alanı dışında yapılan işlemler için döner sermaye hizmet bedeli yöresel katsayısı daha yüksek olan müdürlüğün döner sermaye hizmet bedelinin 2 (iki) katı oranında tahsil ediliyor. Yurt dışından tapu işlemi yapılması halinde, yurt dışı yöresel katsayı esas alınarak işlem için belirlenen döner sermaye hizmet bedelinin dört katı tahsil ediliyor” açıklamasında bulundu.


BENZER YAZILAR