Büyük ev almak artık daha kolay!

Yazıyı paylaş:


Ev alacaklara KDV indirimi müjdesi, gayrimenkul sektöründe memnuniyetle karşılandı. 31 Mart 2017’ye kadar geçerli olan konutta KDV indirimi, 150 metrekarenin üzerindeki evler için, KDV oranının yüzde 18 yerine yüzde 8’e düşürülmesiyle birlikte sektörde hareketlilik beklentisini artırdı.

 

İstanbul’da 150 metrekare satılık ev ilanları için tıklayın!

 

500 bin TL’lik dairede 50 bin TL kâr

KDV indirimiyle 500 bin liralık daireden 50 bin lira kâr elde edileceğini belirten Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, KDV indiriminin kalıcı olması gerektiğine dikkat çekerek şu yorumu yaptı:

“KDV indirimi beklentimiz zaten vardı. Yüzde 8’in üzerindeki KDV’yi yanlış buluyorduk. Yüzde 8’lik KDV bir şekilde tolere edilebiliyor. KDV yüzünden müşteri kaybımız çok oluyordu. Geriye dönük kayıpları telafi edebilmemiz mümkün değil, ancak bu tarihten mart ayına kadar yüzde 8 sektöre hareket getirecektir. Analizinin daha iyi yapılıp ondan sonra kalıcı olması lazım. Büyük ihtimalle 31 Mart’tan sonra indirim kalıcı hale gelecek. Bunun sağlam temellere oturtulması gerekiyor. Biz bu indirimi kesinlikle vatandaşa yansıtırız. Diğer türlüsünü tüketici çok iyi görür. Böylece satışların daha da artacağını öngörüyorum.”

 

“Konut fiyatlarında daha kolay indirime gidilebilecek”

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt ise özellikle geniş ev almak isteyenlerin yararlanacağı KDV indirimi ile ilgili “Gayrimenkul sektörü açısından büyük bir açılım olarak gördüğümüz bu kararı destekliyoruz. Böylelikle konut almak biraz daha kolay hale gelmiş olacak. Özellikle bu durum, en çok büyük ev almak isteyenlerin işine yarayacak. Böylelikle konut fiyatlarında daha kolay indirime gidilebilecek. Düşen konut satışlarının bu yolla hareketlilik kazanacağını umuyoruz.” yorumunu yaptı.

 

“Tapudaki harçlar 1 ya da 2 yıl kaldırılabilir”

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan da stokların bir kısmının eritilmesini beklediklerini ifade ederek, “Stoklar artmış durumda. Eritilmesine yönelik taleplerimiz vardı. Tapu harçlarına ve KDV’ye ilişkin taleplerimizin bir kısmını yerine getiren bir düzenleme bu. Biz bu iyi niyetli düzenlemeden de dolayı teşekkür ediyoruz. Ancak yeterli görmüyoruz. İnşaat sektörünün önemli kalemlerinden olan tapu harcı ve arsa rayicine bağlı KDV düzenlemesini de ümitle bekliyoruz.” diye konuştu.


BENZER YAZILAR