DASK Sigortası Yaptırmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

Yazıyı paylaş:


Zorunlu deprem sigortası, diğer adı ile DASK beyan esasına dayalı bir sigorta türüdür. DASK nasıl yapılır noktasında bilgi ve evrakların elden teslim edildiğini belirtmek gerekiyor. Tüm bilgilerin doğru şekilde beyan edildiğine dair onat verildiğinde sigorta süreci başlamış oluyor. Şayet yanlış beyanda bulunulursa bu durumda maddi kayıplar sigorta yapılan şirket tarafından tanzim edilmeyecektir. DASK nereye yaptırılır sorusunun cevabı ise tabii ki Sigortaladım oluyor.

Sigortaladim.com bu doğrultuda zorunlu deprem sigortası yaptırırken sizden aşağıdaki evrakların/bilgilerin beyanını talep edecektir;

• Sigorta sahibinin kimlik bilgileri

• Sigorta sahibinin iletişim bilgileri

• Sigorta yaptırılmak istenen yerin adresi

• Tapuya dair bilgiler

• Sigorta yaptırılmak istene binanın yapı tarzı ve inşa edildiği yıl

• Binanın kat sayısı

• Binada var olan hasarın durumu

• Mesken brüt yüz ölçümü

• Binanın kullanım şekli olmaktadır.

Bu bilgileri doğru bir şekilde Sigortaladim.com’a beyan etmeniz halinde sigortalılık süreniz başlayacaktır. Ayrıca sigortaladim.com üzerinde yer alan başvuru formunu doldurarak da kolay ve pratik bir şekilde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Peki bu sigortayı yaptırmanın avantajları nelerdir? 587 sayılı KHK ile binaların çeşitli alanlarında deprem sebepli var olan maddi hasarların ortadan kaldırılması amacı ile sigorta bedeli ödenmesi sureti ile deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale gelmiştir. Özellikle 1999 depreminin yıkıcı etkisinin görülmesi sebebi ile deprem akabinde 27 Eylül 2000 tarihinde bu durum zorunlu olmuştur. Maddi zararların teminatı ile Doğal Afetler Sigortaları Kurumu tarafından sağlanmakla birlikte, sigorta şirketleri vasıtası ile bu teminatların da sağlanabilmesine karar verilmiştir.

Deprem riskine karşı tüm binaların güvence altına alınmasını sağlayan bu sigorta türü, bina sahiplerinin maddi zararlarını poliçede belirlenen tutar mukabilinde nakit olarak karşılamaktadır. Şayet bir binada zorunlu deprem sigortası bulunmuyorsa konut sigortası yapılması da kanunen mümkün değildir. Poliçesi olmayan veya süresi biten depremzedelerin hasarlarının ise karşılanmayacağı açıkça belirtilmiştir.

 

DASK’ı Nereden Yaptırabilirim?

Zorunlu deprem sigortanızı kolay bir şekilde sigortaladim.com üzerinden yapabilirsiniz. Sizin en uygun ve hesaplı teklifleri sunan firmamız, depremin yıkıcı etkileri ile mücadele ederken sizleri yalnız bırakmıyor ve maddi olarak mücadelenizde sizlere yardımcı oluyor. Deprem sigortası yaptırmak bir zorunluluk olarak değil, bir sorumluluk olarak düşünülmelidir. Form üzerinde yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz. Sadece birkaç saniyenizi ayırarak deprem sonrası meydana gelen maddi hasarlarınızı kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.

 

DASK Yaptırırken Ne Kadar Ücret Öderim?

Zorunlu deprem sigortası kapsamında tüm sigorta firmaları tarafından aynı fiyatlar sunulmaktadır. Peki DASK neye göre hesaplanır? DASK yapılırken yıllık olarak ödenmesi gereken bir prim tutarı bulunmaktadır. Bu prim tutarının hesaplanmasında etkili olan pek çok faktör bulunmaktadır. 15 farklı prim seviyesine göre sigortalılar ödemelerini gerçekleştirir. Firmalar tarafından sunulan fiyatlar aynı olmakta ve her yıl Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından yayınlanmaktadır.

Teminat tutarı ile Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından ilan edilen tarife fiyatlarının çarpılması ile toplam sigorta bedeli tespit edilmektedir. Metrekare maliyetlerine göre her yıl sigorta prim fiyatları değişkenlik gösterse de ödeme peşin olarak yapılmaktadır. Ayrıca beyan edilen bilgiler de prim tutarı belirlenmesi noktasında önem arz etmektedir. Binanın yaşı, deprem risk bölgesinde bulunması gibi durumlar da prim tutarları üzerinde belirleyici etken olmaktadır. DASK ne kadar sorusunun cevabı ise her yıl Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından verilmektedir. Binanın yapı tarzı ve meskenin yüz ölçümü de fiyatlar üzerinde belirleyici etkendir. Kurumun internet sitesinden de DASK Sigorta primi ve sigorta bedeli hesaplaması yapılabilmektedir.

 

DASK Ödemesini Nereye Yaparım?

Sigortalılar tarafından merak edilen sorulardan bir tanesi de DASK nereye ödenir olmaktadır. Zorunlu deprem sigortası yılda 1 kez peşin ödenen bir sigorta türüdür. Böylece DASK ne zaman ödenir sorusunun cevabını da vermiş olduk. Poliçe düzenlendiğinde ödeme firmaya yapılır. Firmaların bu noktada fiyat belirleme lüksleri olmadığı için farklı fiyat ve firma arayışlarına girmeden Sigortaladım’dan saniyeler içinde işlem yapabilir ve deprem anında taşınmazınızı teminat altına alabilirsiniz.

 

DASK Neleri Kapsar?

Peki DASK ne işe yarar? Deprem ya da deprem sonrası meydana gelen infilak, tsunami, yer kayması, yangın gibi durumların varlığında doğrudan meydana gelen zararların sigorta poliçesinde belirtilmiş olan limitler kapsamında nakit olarak karşılanmasıdır. Poliçede yer alan limitler ile DASK neyi kapsar?

• Yapının tamamlayıcı bölümleri

• Temeller

• Bacalar

• Çatılar

• Ana duvarlar

• Bağımsız bölümlerin ayrılmasına yardımcı olan duvarlar

• Bahçe ve istinat duvarları

• Koridorlar

• Tavan ve tabanlar

Bu konular 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu’nun 7. maddesinde ele alınmıştır. Kurum yukarıda bahsi geçen sebeplerden dolayı sigorta şirketleri ile anlaşma sağlayarak bu hasarları teminat altına almaktadır. Sigorta şirketleri ile sağlanan bu teminatlar, sigorta şirketleri ile müştereken de verilebilmektedir. Doğal Afetler Sigortaları Kurumu tarafından özellikle 1999 depreminden sonra gündeme gelen DASK neyi karşılar sorusunun cevabı bu şekilde olmaktadır.

Görüldüğü gibi kısmi ya da tamami bir zarar görülüyor ise, bu maddi zararlar poliçe kapsamında belirlenen limit dahilinde teminat altına alınmaktadır. Ancak enkaz kaldırma masrafları, manevi tazminat talepleri, iş durması, kar oranında durma, kira mahrumiyeti, bedeni zararlar, vefat, işyeri masrafları, alternatif ikamet masrafları, deprem ya da depremin meydana getirdiği hasarlar dışında meydana gelen maddi kayıplar teminat dışındadır. Yine binanın kendi yapısal kusurları ile meydana gelmiş ve zamanla oluşmuş olan hasarlar sigorta teminatları kapsamı dışında tutulmaktadır.

 

Yaptırdığım DASK Ne Kadar Süre Geçerli Olur?

Bu noktada akıllara DASK kaç yıllık sorusu gelmektedir. Zorunlu Deprem Sigortası’nın geçerlilik süresi 1 yıldır. 1 yılsonunda sigortanın yenilenmesi gerekir. Peki DASK nasıl yenilir? Sigorta şirketimiz aracılığı ile zorunlu deprem sigortanız kolay ve hızlı bir şekilde yenilenmektedir. T.C. kimlik numarası ve DASK poliçe numarası ile ayrıca yenileme işleminin yapılması da mümkündür. Poliçe sona erdiğinde 30 gün içerisinde yenileme yapanlar ise deprem poliçesini indirimli olarak yenileme hakkı kazanmaktadır. Poliçenin bitmesine 60 gün kala ve vadeden 30 gün sonra poliçenizi yenilerseniz hasarsızlık indirimi öder ve cezai işleme maruz kalmazsınız.

Devlet tarafından konutlar için DASK yaptırılması zorunludur. Şayet zorunlu deprem sigortası yaptırılmaz ya da vadesi geçirilir ise bu durumda sigortalıya para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca bu sigortayı yaptırmayan ya da sigorta poliçelerini yenilemeyen sigortalıların konutlarını kiraya vermesi, elektrik ve su gibi aboneliklerini yaptırması da mümkün değildir.
Peki acaba DASK nasıl iptal edilir? Zorunlu bir poliçe olduğundan dolayı DASK’ın iptali için 27933 sayılı ve 13 Mayıs 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Genel Şartlar’ın C kısmında bulunan çeşitli hükümler başlığının 2. bendinde sigorta ettirenin beyan yükümlülüğü fesih ve iptaller arasında yer alan şartlara göre iptali mümkün olup, bu şartlar haricinde iptal edilmesi mevzu bahis değildir.

DASK nerede yenilenir sorusunun hızlı ve pratik cevabı sigortaladim.com oluyor. Size tüm hizmetleri bir arada sunan firmamız, ihtiyaçlarınızı göz önüne alarak sizler için kısa süre içerisinde en karlı ve en hızlı sigortacılık çözümlerini üretmekte ve sadece form doldurmak sureti ile pratik bir işlem süreci sunmaktadır. Sigortaladım ile binanızı deprem ve depremin sebep olduğu olumsuz etkilere karşı koruyabilir ve binanızı teminat altına alabilirsiniz. Site üzerinden kolay bir şekilde hizmet satın alabilir ve var olan sigortanızı da yenileyebilirsiniz.

 

Kaynak: sigortaladim.com


BENZER YAZILAR

1 yorum

Dask17 Ekim 2021 - 18:27

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok faydalı bilgiler.

Reply

Yorum Yap