Emlak danışmanlığı en gözde meslek!

Yazıyı paylaş:


TURYAP Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Yarsoy’un Dünya gazetesinden Leyla İlhan’a verdiği “Aileler mühendislik okumuş çocuklarını emlakçı yapıyor” başlıklı röportaj, emlak sektörünün geldiği noktayı göstermesi açısından ilgi çekici.

İşte o röportaj:

TURYAP, yabancıların hakim olduğu emlak pazarlama alanında 1985 yılında kurulan ilk yerli firma. Halihazırda Türkiye’de 330 ofise sahip olan şirkette artık ofisler ikinci kuşağa geçmeye başladı. TURYAP Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Yarsoy, yaşanan değişime işaret ediyor.

Yarsoy, “12 yıl önce sektöre girdiğimde hoca sınıfa hanginiz çocuğunuzun emlakçı olmasını istersiniz? sorusunu sorduğunda hiç kimse el kaldırmadı” dedi ve şunları ekledi: “Bu durum beni çok sarstı. O zaman ben niye bu işe girdim diye düşündüm. Ancak artık geldiğimiz noktada aileler okulundan yeni mezun olmuş, mimar, mühendis, eczacı çocuklarını bize getirip emlak ofisi açtırmak istiyorlar.” Emlağın giderek kazançlı bir meslek haline dönmesi ve markaların öne çıkması nedeniyle daha eğitimli insanları kendine çekmeye başladığını belirten Yarsoy, emlak işinin artık bir masa ve kasayla yapılacak bir iş olmaktan çıktığını kaydediyor.

 

Ev alacaklarına emlak ofisi açsınlar

Yarsoy, TURYAP’ın 32 yıl öncede eğitimli insanlarla işe başladığını ve piyasanın bu duruma gelmesinde çok etkisi olduğunu ifade etti. Çalışanların yüzde 80’nin üniversite mezunu olduğunu belirten Yarsoy, “Aileler çocuklarını özel okullara yolluyorlar. 14 yıl boyunca yaklaşık 500 bin TL gibi bir servet ödüyorlar. 400 bin TL harcayarak da çocuklarına bir ev ve araba alıyorlar. Sonra aylık 2 bin TL’den bir işe sokuyorlar. Böylece çocuğumuzun hayatı kurtuldu diyorlar. Halbuki sisteme bir köle kazandırıyorlar” dedi. Yarsoy burada ailelere şu öneride bulunuyor: “Halbuki o ev parasının yarısı olan 150-200 bin lirasıyla çocuğa bir ofis açsalar çocuğun hayatını kurtaracaklar. Böylece harcadığı parayı bir kaç yılda zaten kazanacaklar.”

 

Krizlerden etkilenmiyor

Emlak sektörünün bir başka artı tarafının krizlerden etkilenmemesi olduğunu ifade eden Yarsoy, “Çünkü kriz demek servet devri demek. Krizde sıkışanlar gayrimenkullerini satarlar. Bundan dolayı yine bize gelecekleri için krizler etkilemiyor” dedi.

 

Ofis sayısını 1 yılda 500’e çıkaracak

Yarsoy, yakın zamanda başlayacakları satış kampanyasıyla mevcuttta yurtiçinde 330 olan ofis sayısını 1 yılda 500’e çıkaracaklarını açıkladı. Birinci el satışları için piyasadan yoğun talep aldıklarını ifade eden Yarsoy, bu nedenle birinci el satışları için bir departman kurduklarını kaydetti. Satılamayan konutun genel olarak fiyatı doğru yapılmayan proje olduğu anlamına geldiğini aktaran Yarsoy, “Biz sözleşme yaparken, fiyatları doğru seviyeye getirip ondan sonra anlaşmamızı yapıyoruz. O yüzden satışımızı daha kolay yapıyoruz. Üç ayda 750 birinci el konutun satışını yaptık. Hali hazırda elimizde 800’e yakın birinci el konut var” diye konuştu.

 

TURYAP yurtdışına açıldı

Üç yıldan bu yana yurt dışından özellikle Türklerin yoğun yaşadığı ülkelerden çok fazla franchise talepleri gelmeye başladığını kaydeden Yarsoy, bu konuyla ilgili olarak önce alt yapıyı hazırladıktan sonra yurtdışında franchise vermeye Kıbrıs’tan başladıklarını söyledi. Bunu Amerika’dan Miami, Romanya’dan Köstence, Yunanistan’dan Atina’yı izlediğini aktaran Yarsoy, “Roterdam ve Bakü şehirlerinden talep geldi. Buralarda imza atılacak. Bu ay içinde buradaki ofislerimiz de açılacak” dedi.

Yarsoy, bunun dışında Los Angeles, New Jersey, Amsterdam, Lüksemburg ve Barselona için de görüşmelerinin devam ettiğini açıkladı. Bu ofislerin sadece bulundukları ülkede satış yapmadıklarını çift tarafl ı çalışarak ordaki Türk ya da yabancı alıcıları da Türkiye’ye yönlendirdiklerini söyleyen Yarsoy, şu anda en başarılı ofislerinin ise Kıbrıs olduğunu bunu Miami’nin takip ettiğini kaydetti. Oğuz Yarsoy, Yunanistan’ın Türkiye’ye yakınlığı, tatil imkanlarının bolluğu, ucuzluğu ve golden visa uygulamasından dolayı gelecekte Atina ofisinin en başarılı ofislerden biri olmasını beklediklerini açıkladı. Yarsoy, yurtdışı ofislerinin aynı zamanda yurtdışında yaşayıp Türkiye’de gayrimenkulleri olan Türklerin gayrimenkullerinin alımını satımını ve kiralamasını da takip ettiklerini söyledi.

 

Kaynak: Dünya


BENZER YAZILAR

Yorum Yap