Emlakta doğru fiyatlandırma için ipuçları!

Yazıyı paylaş:

Gayrimenkul satışı gerçekleştirmenin 3 temel kuralı var: Fiyat, fiyat, fiyat… Dolayısıyla beklenen sürede satışı yapılamayan bir konut söz konusu olduğunda da, akıllara gelen ilk yanıt evin satış fiyatından kaynaklandığı oluyor. Emlak için fiyat önemli bir unsur. Bu nedenle bir gayrimenkulün pazarlamasına geçilmeden önce fiyat stratejisinin doğru belirlenmesi gerekiyor. Bir başka ifadeyle; emlakta başarının anahtarı: Doğru fiyatlandırma!

Peki, ev satışında fiyat neden önemlidir? Bir evin satış fiyatı nasıl hesaplanır? Bir evin değerinden fazla fiyatlandırılması nelere neden olur? Gayrimenkul fiyatlandırması yaparken nelere dikkat edilmeli? İşte emlakta ev fiyatlandırması ile ilgili bilinmesi gerekenler…

 

Ev satışı hızlandıran 9 sihirli kelime!

 

Doğru fiyatlandırma neden önemlidir?

Satılık ev için doğru fiyatlandırma yaparak kolayca satılmasını sağlayabilirsiniz. Ya da tam tersi yanlış bir fiyat belirleyerek, gayrimenkulün uzun zaman elinizde kalmasına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle evin satışına başlamadan önce doğru fiyatlandırmalısınız. Aksi takdirde yaptığınız tüm çalışmalar sonuçsuz kalacaktır.

• Evin satışına başladığınızda alıcıların sayısı azaldıysa öncelikle gayrimenkulün değerinden daha fazla fiyatlandırılma ihtimalinin üzerinde durmalısınız.

Emlak ilanı ne kadar dikkat çekici olursa olsun, doğru fiyatı belirlemediyseniz dönüş almanız zorlaşacaktır.

Fiyat düşürme olumsuz etki yaratır

• Eğer bir ev için değerinin üstünde bir fiyat belirliyorsanız, bir süre sonra fiyatı düşürmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak fiyat azaltsanız bile gayrimenkul uzun süre elinizde kalabilir.

• Bir gayrimenkulün uzun süre ilan listelerinde kalması ise alıcı tarafında olumsuz bir etki bırakıyor. Çünkü potansiyel alıcılar, uzun süre satılmayan ve fiyatı düşürülen gayrimenkulün sorunlu olduğunu düşünebiliyor.

• Gayrimenkulün ilk listeye çıktığında doğru bir fiyat stratejisi belirlerseniz, satış süreci daha başarılı geçecektir.

 

Evin fotoğrafı satış fiyatını ne kadar artırır?

 

Sorumlusu kim?

• Peki bir gayrimenkulün değerinden daha fazla fiyatlandırılmasında sorumlu kimdir? Buna kimi zaman evini satmak isteyen ev sahipleri kimi zamansa doğru fiyat stratejisi yapamayan gayrimenkul danışmanları sebep olur.

• Ev sahibi olanların genel yönelimi, mülklerinin piyasa fiyatından daha yüksek olduğu yönündedir. Bu esnada özellikle de kulaktan duyma bilgiler sorun oluşturabilir.

• Ev sahibinin fiyatla ilgili beklentisi gerçekten çok uzak olabilir. Ancak siz doğru fiyatı belirleyerek, neden bu şekilde olduğunu anlatmalısınız. Çünkü başka bir gayrimenkul danışmanı sırf işi alabilmek için, eve sizden daha yüksek fiyat belirleyebilir. Bu sebeple müşterinizin belirttiği fiyatın neden olamayacağını mantıklı bir şekilde anlatmalısınız.

 

Evin gerçek değeri nasıl hesaplanır?

• Öncelikle bir evin gerçek değerini belirlemek için profesyonel bir destek alın. Zingat.com “Evimin Değeri” uygulamasıyla gayrimenkulün fiyatını kolayca öğrenebilirsiniz.

• Diğer yandan bölgede aynı şartlardaki bir gayrimenkul ne kadar fiyata satılıyor? Bölgeye metro, AVM ya da hastane gibi yeni bir yatırım yapılacak mı? Bu tür yatırımlar her zaman bölgenin, dolayısıyla evin fiyatını da artırır.

• Evin değerini neler düşürüyor? Tamirata ihtiyaç duyan bir evin fiyatı düşük olacaktır. Mesela evi boyamak ya da modern bir mutfak yapmak fiyatın artmasını sağlayabilir.

 

Evin satış fiyatı nasıl belirlenir?

BENZER YAZILAR