EVİMİN DEĞERİ

Evinizin satış fiyatını, bölge ortalamasına
göre karşılaştırmasını ve geri dönüş süresini öğrenebilirsiniz.
Evinizin konum bilgilerini girerek hemen hesaplamaya başlayın!
Bu adrese ait rapor bulunamadı
“Evimin Değeri” Raporu’ndaki bilgiler, bilimsel yöntemlerle emlak değerleme analizi yapılarak elde edilmektedir.

'Evimin Değeri' nasıl hesaplanır?

Zingat.com’un REIDIN işbirliğiyle hazırladığı
“Evimin Değeri” hesaplama aracı, evinizin gerçek değerine
kolay ve pratik bir yolla ulaşılmanızı sağlar.

Ev sahipleri, il, ilçe, mahalle, kat, metrekare, oda ve banyo bilgilerini girerek REIDIN’in sağladığı verilerin
analiz edilmesiyle evlerinin ortalama değerini öğrenebilir. Ücretsiz olan bu hizmetle, evin satış fiyatı ve
yatırım (geri dönüş) süresine rapor halinde ulaşabilirsiniz.

Evimin Değeri nasıl hesaplanır?

Konut sahibi olanlar ve yeni bir ev satın alacaklar için “Evimin değeri ne kadar?”, “Evimin değerini hesaplama nasıl yapılır?” sorusu ya da “Evimin değerini öğrenmek istiyorum” talebi ayrı bir önem taşıyor. Bir konutun “emlak değeri” emlak yatırımı yapacakların üzerinde durduğu konuların başında geliyor. Konut değeri hesaplama, yatırımın ileride sağlayacağı gayrimenkul getirisini de işaret etmekle birlikte; evin satış fiyatı hakkında da bilgi veriyor. Aynı zamanda da “Evimin değeri ne kadar?” sorusuna yanıt niteliğinde.

Emlak değeri nasıl öğrenilir?

Peki evin değerini hesaplama nasıl yapılır? “Evimin değerini öğrenmek istiyorum” diyenler ev değeri hesaplama işlemi için hangi özellikler dikkate alınır? İşte emlak değeri ve ev fiyatı hesaplama ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Bir evin gerçek değeri başlıca üç özellik üzerinden hesaplanıyor: Evin satış fiyatı, kira bedeli ve amortisman (yatırım geri dönüş) süresi.

Bir ev için emlak değeri hesaplama yapılırken, konutun konum bilgisi etkili oluyor. Sahip olduğunuz konut hangi il, ilçe ve mahallede ise, evin değerini artırıcı etkiye sahip oluyor. Şehir merkezindeki bir ilçede yer alan konutların satış fiyatı daha yüksek olurken, şehir merkezinde olmadığı halde “yakın çevre” avantajına sahip evlerin değeri de daha fazla olduğu için yatırımcısına uzun vadede kazanç sağlayabiliyor.

Yakın çevre” tanımı içerisine, evin yakınında hastane, okul, alışveriş merkezi gibi bölgeyi canlı tutan yerler sıralanabilir. Şehir merkezinin uzağında fakat bir üniversite kampüsüne yakın konumdaki bir konutun satış fiyatı yatırımcısına daha kısa vadede geri dönüş sağlayacağı olması sebebiyle öne çıkarken, aynı zamanda kiraya verilmesi halinde de daha hızlı kiracı bulma ve kira fiyatının talep yoğun bölgede bulunması sayesinde nispeten daha yüksek olabilmesi gibi etkenlerle de değerleniyor.

Diğer yandan aynı mahalle, hatta aynı sokaktaki iki dairenin değeri hesaplandığında farklı sonuçlara varılabiliyor. Bu noktada ise, daire değeri hesaplama adımında bulunduğu binanın yaşı, sağlamlığı, cephesi, manzarası kadar metrekaresi, oda sayısı ve kat bilgisi de belirleyebiliyor. Aynı binada bulunan iki daire arasında değer hesaplama yapıldığında farklılık oluşmasının ardında ise alıcıların tercih noktasında öne çıkan başka özellikler devreye giriyor. Aynı binadaki aynı oda sayısına sahip iki daire arasında ara kattaki, önü nispeten daha açık, cephesi sebebiyle gün ışığını alabilen, mutfağı ve banyosu yenilenmiş, masrafsız dairenin değeri, diğer daireye göre daha yüksek olabiliyor.

Evin değerini öğrenme ile ilgili araştırma yapanların dikkat etmesi gereken bir başka konu ise, konum itibariyle sunduğu ulaşım avantajı. Özellikle büyük şehirlerde ulaşım avantajına sahip satılık veya kiralık daireler trafik ve trafikte geçecek zaman açısından olumlu bir çözüm sundukları için daha hızlı alıcı bulabiliyor. Evin; metro, metrobüs gibi ulaşım istasyon ve araçlarına, otobüs duraklarına yakın olması hem hayatı kolaylaştıran hem de konutun değerini artıran özelliklerden. Diğer yandan şehir merkezinde bulunan, iş merkezlerine yakın ya da kolayca ulaşım sağlanabilen güzergâhlardaki dairelerin fiyatı daha yüksek oluyor.

Evinin değerini öğren

Zingat.com, oturduğu evin gerçek değerini öğrenmek isteyenlere “Evimin Değeri” hizmetini ücretsiz sunuyor. Zingat.com Evimin Değeri uygulamasını kullanarak, oturduğunuz veya satın alacağınız evin ortalama değerini öğrenebilirsiniz. Zingat.com tarafından ücretsiz olarak sunulan bu konut değeri hesaplama aracını kullanarak yaşamınızı sürdürdüğünüz veya satın almayı düşündüğünüz evin satış fiyatını, kira bedelini ve geri dönüş süresini öğrenebilirsiniz.

Yapmanız gereken evin bulunduğu il, ilçe, mahalle, kat, metrekare, oda ve banyo bilgilerini girmek. Ücretsiz “Evimin Değeri” raporunuz hazır…

Önceki Adım
Oda
Banyo
Boyut
m2
Bulunduğu Kat
Toplam
Kat
Bina Yaşı
Evinizin Oda Sayısı?

Evinizin Banyo Sayısı?
Evinizin Metrekaresi (Brüt m2)
Brüt m2 nedir?

BRÜT METREKARE (m²):

Brüt metrekare size ait olacak toplam alanı ifade eder. Bu alana duvarlar ve kolonlar yani fiziken kullanamayacağınız alanlar da dahildir. Ayrıca balkon, taraça, merdiven boşlukları gibi alanlar da brüt metrekareye dahildir.


NET METREKARE (m²):

Net metrekare, duvarların iç kısmında kalan, kullanabileceğiniz toplam alanı ifade eder. Yani aldığınız evin toplam yaşam alanını söyler.

Evinizin Bulunduğu Kat?

Binanızın Toplam Kat Sayısı?

Binanızın Yaşı?

Devam