Ev alışverişinde Monopoly’den öğrenilecek 6 taktik!

Yazıyı paylaş:


Aile ya da arkadaş gruplarıyla toplanıldığında en çok oynanan oyunlardan biri olan Monopoly, emlak alışverişinde de önemli taktikler sunuyor.

Monopoly, bölgeler satın alarak buralara ev ya da oteller yapmak ve kira geliri elde ederek, oyunda üstünlük kurmak üzerine kurulu olan bir oyun.

Monopoly, bir emlak alışverişi yapmanın ötesinde bir strateji oyunu. Oyun, 2 ila 6 kişi arasında oynanıyor. Bu kişilerden biri bankacı seçilir. Bankacı isterse oyuncu da olabilir. Bankacı kasa, tapu senedi kartları, evler ve oteller, açık artırmalardan sorumludur. Oyunda arsa ve diğer mülkleri satın almak, kira ve vergi ödemek, şans ya da kamu fonu kartı seçmek gibi aşamalar yer alıyor. Parasız kaldığınızda ise bina satabilir ya da mülk ipotek edebilirsiniz. Unutmayın, bu oyunda iflas ve kodese girmek de bir seçenek!

Peki, ev alışverişinde Monopoly stratejileri nasıl kullanılır?

 

Ev alışverişinde Monopoly’den öğrenilecek taktikler…

Taktik-1: Sabırlı olun

Monopoly:
Monopoly’de ilk kural sabırlı olmaktır! Bu uzun ve sabır gerektiren bir oyun, aceleci olmayın…

Taktik:
Gayrimenkul satın almak bir süreçtir. Gayrimenkul danışmanlarıyla görüşmek, ev aramak, teklif sunmak ya da evi incelemek değerlendirmek gibi birçok süreç yer alıyor. Yani ev satın almak zamanla olabilecek bir süreçtir. Bu sebeple bu sürece odaklanmalısınız. Bu süreçte profesyonel bir gayrimenkul danışmanı seçmek önemli bir kriterdir.

 

Taktik-2: Öncelikle bölgeyi seçin

Monopoly:
Oyun başlarken oyuncular öncelikle bölgelere dikkat eder. Yüksek fiyatlı mülkler yatırımlar için en iyi getiriyi sağlar ve kârlı bölgeler seçen oyuncular, oyun boyunca ilerleme kaydeder.

Taktik:
Bölge seçimi emlak alışverişinde de en önemli kriterdir. Evin bulunduğu bölgenin değeri, yaşam tarzı, mahalle seçimi çok önemli detaylardır. Bu aşamada gayrimenkul danışmanından destek almaktan çekinmemelisiniz.

 

Taktik-3: Yeni fikirlere açık olun

Monopoly:
Oyunda önemli yerleri belirlemek, itibarlı yerlerden seçim yapmak önemlidir. Yeni fikirlere açık olmak, oyun için önemli bir husustur. Hangi bölgeye ne yapılacağı konusunda farklı fikirlere açık olmalısınız.

Taktik:
Ev satın almak sürecinde açık fikirli olun. Beğendiğiniz bölge bütçenize uygun olmayabilir ya da beklentilerinizin çok altında olabilir. Tam tersi aklınıza hiç gelmeyen bir yer de beklediğinizden daha kazançlı çıkabilirsiniz.

Taktik-4: Hazır olun

Monopoly:
Oyun esnasında kazanmış olduğunuz ev ya da otellerden sabit bir gelir akışı sağlarsınız. Ancak yanlış yatırımlar yaparak para kaybedebilir ve iflas edebilirsiniz!

Taktik:
Monopoly’de yanlış stratejiler sizi sona götürebilirken, gerçek hayatta da beklenmedik felaketlerle karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple ev satın alırken konut sigortası gibi, evinizi felaketlere karşı koruyan sigortaları tercih edebilirsiniz.

 

Taktik-5: Teklif savaşı nasıl kazanılır?

Monopoly:
Monopoly’de teklifler oyunu heyecan verici kılar. Ayrıca, bir satıcının bir teklifi kabul etmeye nasıl karar verdiği konusunda katı kurallar yoktur. Rekabet, oyuncunun kararıyla oynanabilir.

Taktik:
Satıcılar her zaman en yüksek teklifi kabul etmez. Evi neden beğendiğinizi, evin olumlu ve olumsuz yönlerini etkili bir şekilde anlatarak pazarlık yapabilirsiniz.

 

Taktik-6: Profesyonel destek oyunu kazandırır

Monopoly:
Monopoly, bir strateji oyunudur ancak çok az oyuncu bunun farkındadır. Bu sebeple yanınızda bu oyunu bilen profesyonel birinin olması her zaman size kazanmanın yollarını açar. Hangi bölgeden hangi mülkü almanız gerektiğini, nasıl teklif vermeniz gerektiği konusunda tecrübe kazanabilirsiniz.

Taktik:
Ev satın almak nadir bir olaydır; çoğunluk için ömür boyu sadece bir kez olur. Ev satın alma döneminde profesyonel destek almanız kârlı bir yatırım yapmanızı kolaylaştıracaktır. Bu sebeple deneyimli bir gayrimenkul danışmanından destek almalısınız.


BENZER YAZILAR