Evinizi düzenlemenin kolay yolları!

Yazıyı paylaş:

Evinizde hiç kullanmadığınız ancak atmaya da kıyamadığınız eşyaların sayısı giderek arttı mı? Artık evinizdeki dağınıklığı kontrol edemiyor musunuz?

O zaman bu yazımızı dikkatlice okuyun ve hemen bir başlangıç yaparak, harekete geçin! İşte daha düzenli bir ev için ipuçları… 

Ev işini oyuna dönüştürün!

Evinizi organize etme işini “atma ve tutma oyunu”na dönüştürebilirsiniz.

Hangi eşyalarımı, neden atmalıyım?” sorusuna verdiğiniz cevapları listeleyin ve atılacakları “atma” listenize ekleyin. İşinize yaramayan, hiç kullanmadığınız eşyalarınızı, lekeli ya da onarılması zor kıyafetlerinizi gözden çıkararak işe başlayın. Kullanmadığınız eşyalarınızı atmak yerine derneklere ya da ihtiyacı olan kişilere de bağışlayabilirsiniz.

Atmayı göze alamadığınız eşyalarınızı ise “tutma” listenize yazın ve neden saklamak istediğinizi açıklayarak, bundan sonrasında bu eşyayı nasıl daha işlevsel kullanabileceğinizi düşünün!

 

Hedef belirleyin

Bir günde kaç iş yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz işleri günlük, haftalık ve aylık olarak belirleyin ve hedef kartları oluşturun. “Bugün mutfağı temizle”, “Kitaplık düzenlenecek” gibi kartlar hem hatırlatıcı olacak hem de motivasyon sağlayacaktır. Her hedef sonrası kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın!

 

Depolamayı kullanın

Evinizi düzenlerken dolap, çekmece ya da sepetlerden yararlanabilirsiniz. Dağınıklığa sebep olan eşyaları bu alanlara koyarak dağınıklığı engelleyebilirsiniz.

Fatura kutunuz olsun

Faturalar, evraklar gibi birçok kağıt evi dağınık gösterir. Bir fatura klasörü oluşturarak evinizin daha derli toplu görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Mutfak ve banyoya daha fazla zaman ayırın

Evinizi düzenlerken mutfak ve banyonuzu unutmayın! Bu mekanları düzenleyerek, alan verimliliğini artırabilirsiniz. Mutfakta ve banyoda her gün kullandığınız eşyaları dolabınızın en ön kısmını koyun. Sık kullanmadıklarınızı ise arka taraflar koymayı tercih edin. Özellikle ecza dolabınızda yer alan son kullanma tarihi geçen ilaçları, uygun bir şekilde ortadan kaldırın.

 

Daha küçük evde yaşamak için 5 iyi neden!

BENZER YAZILAR