Evinizi sonbahara hazırlamanın 7 yolu

Yazıyı paylaş:


Sıcak yaz günlerini geride bırakırken, gelecek soğuk aylar için de hazırlıklar başladı… Her mevsim değişiminde evin tekrardan düzenlenmesi, bakımının yapılması şart! Soğuk hava şartlarına göre bakımı yapılmayan evlerde sıkıcı olaylarla karşılaşmak mümkün. Bu sebeple mümkün olduğunca evinizi soğuk günlere hazırlamaya çalışmalısınız.

 

Eviniz sonbahara hazır mı?

İşte soğuk günlerde evinizi ısıtacak 7 unutulmaması gereken önlem…

 

1) Çatı bakımını yaptırın

Eğer eviniz müstakil ya da son kattaysa kış gelmeden çatı bakımını yaptırmanız gerekiyor. Evinizi soğuk havadan, su sızıntısından ya da şiddetli fırtınalardan korumak için çatı bakımını ihmal etmeyin.

 

2) Kombi ve petek bakımını ertelemeyin

Soğuk günlerin yaklaştığı şu günlerde ilk olarak yapmanız gerekenlerin başında kombi ve petek bakımı geliyor. Sonbaharda kombi ve petek bakımı yaptırarak, daha verimli çalışmalarını sağlayabilir, evinizin daha iyi ısınmasını sağlar ve havaların soğuk olduğu bu aylarda sizi üzmeyen faturalarla karşılaşırsınız.

3) Evin güvenliğini test edin

Evin güvenli olması sizin de güvenli ve rahat olmanızı sağlar. Bu sebeple evinizi hemen bir güvenlik sınavına tabii tutun! Duman dedektörleri, karbon monoksit cihazları, varsa ev alarm sistemi gibi evinizdeki tüm güvenlik cihazlarını kontrol edin.

4) Klimayı kontrol ettirin

Genel inanışın aksine klima sadece ortamı soğutmak ya da ısıtmak için kullanılmaz. Klima, kapalı bir ortamın istenen sıcaklık / soğuklukta olmasının yanı sıra nem, hava sirkülasyonu ve havanın temiz kalmasını da sağlar. Bu sebeple klimanıza bakım yaptırın.

 

5) Pencere ve kapıların dayanıklılığını test edin

Özellikle yüksek katlı binalar şiddetli fırtınaların tahribatına daha sık maruz kalır. Bu sebeple evin pencerelerini, kapılarını, balkon camlarına bakarak, soğuğa karşı ne kadar dayanıklı olduklarını kontrol edin.

6) Enerji tasarrufu yapan ampul tercih edin

Soğuk günlerle birlikte havanın kapalı olduğu karanlık günlerle de karşı karşıyayız! Artık evlere daha az ışık girdiği için yapay ışığa daha fazla gereksinim duyacağız. Bu esnada tasarruf etmek için enerji tasarrufu yapan, daha az yakan ampuller tercih edebilirsiniz.

7) Bahçe temizliğini aksatmayın

Eğer bir bahçeniz varsa, yazdan kalma mobilyalarınızı depoya kaldırmayı, soğuk havaları sevmeyen bitkilerinizi içeri almayı unutmayın!


BENZER YAZILAR