İstanbul’da ihalesi iptal edilen 6 metro hattı!

Yazıyı paylaş:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, şehirde ulaşıma katkı sağlaması beklenen 6 yeni metro hattının ihalelerinin iptal edildiğini açıkladı.

 

İhalesi iptal edilen metro hatları

İşte İstanbul’da ihalesi iptal edilen 6 metro hattı!

• Kaynarca-Pendik-Tuzla

• Ümraniye-Ataşehir-Göztepe

• Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli

• Kirazlı-Halkalı

• Başakşehir-Kayaşehir

• Mahmutbey-Bahçeşehir

 

Alınan bilgilere göre, Kaynarca-Pendik-Tuzla, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir ve Mahmutbey-Bahçeşehir metro hatlarının iptal edildiği, Ulaştırmadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu tarafından 29 Aralık 2017’de birer yazı ile ilgili firmalara iletildi. Yazıda, ihalenin Başkanlık yazısı ile iptal edildiği belirtilerek, sözleşmenin karşılıklı feshi için 7 gün içinde yetkili temsilcinin idareye gönderilmesi istendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 13 Ekim 2017’deki toplantıda, 6 metro hattının inşaatı için belediyeye 925 milyon Euro borçlanma yetkisi vermişti.

 

İBB açıklama yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılı içerisinde yapılan ve 6 hattan oluşan metro projeleri değil, ihaleleri iptal edilmiştir. Metro hatlarının uzatılıp yeniden projelendirilerek, daha ekonomik ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için söz konusu ihaleler iptal edilmiştir.

Böylece toplam uzunluğu 76,9 km olan 6 proje iptal edilmediği gibi, İstanbul’un ulaşımına köklü çözüm için metro yatırımları bin kilometre hedefine uygun olarak genişletilmiş olacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, her yere metro, her yerde metro hedefimiz doğrultusunda, söz konusu metro projelerimizi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağımızı saygıyla duyururuz.”


BENZER YAZILAR