Türk halkı satın alacağı evi internette arıyor!

Yazıyı paylaş:

Ev alacaklar satın alma sürecinde en çok nelere dikkat ediyor? ERA Türkiye, tam da bu konuya odaklanan bir araştırmaya imza attı. Gayrimenkul almak isteyenlerin satın alma sürecini değerlendiren araştırmanın sonuçları belli oldu.

 

Türk halkı ev alırken önce yaşadığı semte bakıyor

Gayrimenkul almak isteyenlerin satın alma sürecini değerlendiren ERA Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki, yapılan araştırma sonuçlarını da paylaştı ve araştırmanın tüketici tercihlerini ortaya koyduğunu söyledi. Buna göre; gayrimenkul yatırımı yapma kararı veren tüketici konut aramaya öncelikle yaşadığı semtten başlıyor.

• İlk defa ev alanların yüzde 75’i 35 yaş altı kişilerden oluşuyor, satın alma süresi 12 haftaya yayılıyor ve en çok araştırma internetten yapılıyor.

• Küçük yatırımcı genellikle taşınmazı 20 kilometre çapında bir alanda arıyor.

• Satın alma eğiliminde olan potansiyel müşterinin yüzde 50’sinden fazlası hâlihazırda taşınmaz arayışında.

• Alıcıların yüzde 33’ü ilk defa ev alırken, yüzde 66’sı ise ikinci ya da daha fazla sayıda mülk satın alma tecrübesine sahip.

• İlk defa ev alanların yüzde 75’i 35 yaş altı alıcılardan oluşuyor. • Satın alma işlemini gerçekleştirenlerin yüzde 40’ı internet, yüzde 33’ü gayrimenkul danışmanı ve yüzde 5’i inşaat şirketi ve yüzde 1’i ise yazılı medya ilanı aracılığı ile evlerine sahip oluyorlar.

 

Dikkat çeken ev ilanları için 6 ipucu!

 

En çok evliler yatırım yapmak istiyor

• Gayrimenkul yatırımı yapacak kişilerin yüzde 66’sı evli.

• Alıcıların yüzde 50’si ihtiyaçlarına cevap verecek gayrimenkulü bulup bulamayacakları konusunda, yüzde 25’inin ise kredi, tapu gibi yasal işlemlerden tedirgin.

• Alıcıların internet üzerinde yaptıkları araştırmalarında en çok dikkat ettikleri noktalar arasında; yüzde 80 oranla fotoğraf ve gayrimenkul detay bilgileri, yüzde 40 oranla komşu demografisi.

• Komşularının demografik yapısına büyük önem veren Türk halkının yüzde 66’sı bu kritere uygun semtlerden, yüzde 50’si ise işyerine ulaşılabilme uygunluğuna göre ev arıyor.

 

Ev alacaklar için komşu seçme rehberi!

 

• Yüzde 30 oranında etki gösteren faktörlerden biri de bölgedeki okullar.

• Alıcıların toplu taşıma etkenine göre karar verme oranı ise yüzde 10 olarak belirtiliyor.

• Hızla yükselen gayrimenkul piyasası nedeniyle ev alacakların yüzde 95’lik bölümü sabit faizli ev kredilerine yönelirken, ev satın almak isteyenlerin yüzde 33’ü ev sahip olma arzusundan dolayı, yine yüzde 33’ü ise daha büyük bir eve sahip olmak istedikleri için satın alma davranışı gösteriyor.

 

“Evdeki hesap çarşıya uymuyor”

Yapılan araştırmaların gayrimenkul arayışı ve satın alma sürecinde profesyonel bir gayrimenkul danışmanına ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söyleyen Ufuk Şevki, alıcıların araştırdıkları fiyatla satın aldıkları fiyatın eşleşme oranının ise yüzde 33’ler seviyesinde olduğunu dikkat çekti.

Şevki, “Alıcının piyasaya çıktığı fiyatla satın aldığı fiyatın eşleşmediğini görüyoruz. Bu durumun iyi analiz edilmesi ve profesyonel bir danışman tarafından hizmet alınması bu kısır döngüyü eritebilecek iki etken olarak ele alabiliriz. İnşaat şirketlerinin artık gelenekselleşen yöntemlerle mevcut ya da henüz bitmemiş olan konutlarını satmaya çalıştıkları, gayrimenkul sektöründe yaygın olarak görülen bir satış tekniği kapıdan içeri giren müşteriye elindeki gayrimenkulü satmak şeklinde gerçekleşiyor. Bugünün yoğun ve hızlı pazar dinamiklerine cevap veremeyen bu yöntemler, müşteri etkileme konusunda da oldukça yetersiz kalıyor. Günümüzde geleneksel yöntemleri kullanan brokerların proaktif pazarlama yapamadığını görüyoruz. Oysa başarılı bir satış için temel dayanak; hedef kitleyi tam olarak tanımaktan geçiyor” dedi.

 

Tarzına uygun projeyi seç!

 

 


BENZER YAZILAR